Metropoll Araştırma Başkanı Prof. Sencar: Şu an seçim olsa ve muhalefet tek bir cephe olarak katılsa Erdoğan seçilemez

Sencar, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın popülaritesinin Erdoğan’ı aştığını kaydetti

Fotoğraf: Reuters

Metropoll Araştırma Başkanı Prof. Özer Sencar, “Şu an bir seçim olsa ve muhalefet tüm cephesiyle bir araya gelse Cumhur İttifakı çoğunluğu da sağlayamaz Erdoğan da seçilemez” dedi.

Sencar bu durumun bir şartı olduğunu ifade ederek, “Muhalefet seçmenlerinin çoğunluğunun onaylayacağı bir aday” görüşünü paylaştı.

RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası yayınında Türkiye’nin Nabzı anketinin Aralık sonuçlarını değerlendiren Sencar, “Şu an AK Parti diye bir şey kalmadığı adeta ortada, Tayyip Erdoğan’ın kendisi var” dedi.

Sencar şöyle devam etti:

Hem kendi adına hem parti adına var. Diğer partilerin varlıklarını 10 puanın üstüne taşıyamamalarının en önemli sebebi liderlerinin Tayyip Erdoğan karşısında rekabet edebilir, ona meydan okuyabilir seviyede olmamasından kaynaklanıyor.

193891-721139639.jpeg

Fotoğraf: Twitter @ ozersencar1


“Yavaş’ın popülaritesi Erdoğan'ı aştı”

“Parti liderleri dışında popülaritesi Erdoğan’ı aşanlar var ama onlar Büyükşehir Belediye Başkanları” ifadelerini kullanan Sencar şunları kaydetti:

Belki de halkımız yeni bir sima, yeni bir yüz istiyor. 2001 yılında olduğu gibi Tayyip Erdoğan’ın çıktığı gibi yeni birisi çıksa şu an sahnede olmayan birisi ve halkı ikna etse halk da güvenirse bu insana beklenmeyecek bir destek verebilirler. Şu an ne muhalefette ne de hiç beklenmedik sahneye çıkan birisi yok maalesef. Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye başkanları böyle bir potansiyel taşıyor. Mansur Yavaş’ın popülaritesi Erdoğan’ı aştı. İmamoğlu’nun popülaritesi de Erdoğan ile başa baş gidiyor. Bu iki ismin yeni bir lider potansiyeli kamuoyunda desteğini görüyorum. Bu iki lider mevcut ülkeyi ne derece yönetebilir konusunda fikir belirtebilmemiz için Büyükşehirdeki başarılarını görmemiz lazım. Bu iki isim sahneye yeni çıkan bir aktör gibi görülebilir ama lider olarak sahneye çıkacaklar mı bilmiyoruz. 

“Ekonomide muhalefete güven yok”

Sencar, halkın “şu parti iktidara gelirse ekonomiyi bugünkü durumunda daha ileri bir seviyeye taşır” algısı olmadığını ifade ederek, “Yaptığımız araştırmada bir soru sorduk. ‘Ekonomi hangi liderin elinde daha iyi olur’; ‘AK Parti’liler’in yüzde 82’si Erdoğan derken, CHP’lilerin yüzde 45’i Kılılçdaroğlu’nun başkanlığında ekonomi düzelir’ diyor, İyi Partililerin de yüzde 56’sı Meral Akşener başkanlığında ekonomi düzelir diyor. Muhalefet parti seçmenleri kendi liderlerinin ekonomiyi düzeltebileceği konusunda bir güven duymuyor” dedi.

“CHP, Deniz Baykal seviyesine geriledi”

Sencar CHP hakkında şu görüşlerini paylaştı:

Özellikle kararsız seçmenlerde böyle bir güven oluşmuyor. Bunu aşmaları lazım. Bu siyasi tarihimizde görülmemiş bir olaydır. İnönü iktidarında demokrat Parti muhalefeti, Demokrat Parti iktidarında İnönü muhalefeti, ihtilalcilere karşı Demirel’in muhalefet, Özal’a karşı Demirel’in muhalefeti ve Ecevit’in muhalefeti. Bütün bu dönemlerde iktidar yıpranırken muhalefet yükselmiştir ve tek başına iktidara gelmiştir. Menderes, Demirel ve Özal tek başına iktidara geldi. Normalde siyasi partilerin ilk 5 yılı başarılı sonraki yıllarda başarısı düşer. Ak Parti 4. Dönemine giriyor. Ak Parti hala iktidarda görünüyor ve hala muhalefetten birisi o koltuktan in ben oturacağım diyemiyor. CHP bir ara Deniz Baykal dönemindeki yüzde 20 seviyesine kadar geriledi. Şimdi yeni yeni yeniden yükseliyor.

“Muhalefetin adayını herkes kabul etmeli”

“Şu an da bir seçim olsa muhalefet tek bir grup haline dönüşürse, bir önceki seçimde var olan Millet İttifakı muhalefetin bütün cephesini bir araya getirirse, seçime yine Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı şeklinde girersek bugünkü şartlarda AK Parti’nin ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın parlamentoda çoğunluk sağlaması da mümkün değil, Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığını da kazanması mümkün değil” ifadelerini kullanan Sencar, “Bunun bir şartı var. Muhalefet seçmenlerinin bütün çoğunluğunun onaylayacağı bir Cumhurbaşkanı adayı olduğu taktirde. Bunu başarabilir mi? Hep birlikte zaman içerisinde göreceğiz” dedi.

 

Independent Türkçe, RS FM

DAHA FAZLA HABER OKU