AB ile Birleşik Krallık arasında ticaret anlaşması imzalandı

Anlaşmanın 1 Ocak'ta geçici olarak yürürlüğe girmesi öngörülüyor

Fotoğraf: AA

Avrupa Birliği (AB) liderleri, Birleşik Krallık ile Brexit sonrası dönemde ticari ilişkileri belirleyecek anlaşmayı imzaladı.

Brüksel'de AB-Birleşik Krallık Ticaret ve İşbirliği Anlaşması'nın resmi imza töreni gerçekleştirildi. Anlaşmayı, AB tarafını temsilen AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen imzaladı.

Islak imzalı anlaşmanın bugün Londra'ya ulaştırılması ve Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson tarafından da imzalanması bekleniyor.

Henüz Avrupa Parlamentosu (AP) onayı alınmayan anlaşmanın 1 Ocak'ta geçici olarak yürürlüğe girmesi öngörülüyor.

Brexit süreci

İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya'dan oluşan Birleşik Krallık'ta, Haziran 2016'da yapılan AB referandumunda yüzde 48'e karşı yüzde 52 ile Brexit kararı alınmıştı.

AB'den resmen 31 Ocak'ta ayrılan İngiltere, birlik ile başta ticaret olmak üzere ikili ilişkiler konusunda kapsamlı müzakereler yürüttü.

Taraflar, 1 Ocak'tan itibaren gümrük vergisi ve kota olmadan ticareti sürdürecek anlaşma konusunda geçen hafta uzlaşı sağlamıştı.

Türkiye ile de imzalandı

Birleşik Krallık ile Türkiye arasında da Serbest Ticaret Anlaşması imzalandı. Dün imzalanan anlaşmanın ardından açıklama yapan Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan imzalanan anlaşmayla ülkeler arasında ikili bazda bir tercihli ticaret rejiminin tesis edileceğini belirtti.

Türkiye'nin ikinci büyük ihracat pazarı

Türkiye geçen yıl Birleşik Krallık'a 1.3 milyar dolar ihracat yaptı. Birleşik Krallık'a yapılan ihracat toplam ihracatın %6.2'sini oluşturdu. Birleşik Krallık, Türkiye'nin en büyük ikinci ihracat pazarı konumunda bulunuyor.

Türkiye'nin Birleşik Krallık'tan ithalatı ise 5.6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

 

 

AA, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU