Erdoğan: İlk etapta 4 buçuk-5 milyon doz aşı gelecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs aşısı konusunda “Burada ilk olarak Çin var, sonra da Almanya var. İki ülkeden gelecek aşılarla süreci işleteceğiz” dedi

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Aşı konusunda konuşan Erdoğan, “Kendi danışmanlarım doktor olarak profesör danışmanlarım, sağlık kurulum ve bunun yanı sıra bakanım var. Kendilerinden edindiğim bilgilerden Çin'den 50 milyon doz gelecek. İlk etapta 4 buçuk 5 milyon gelecek. Aşılama sürecini sağlık personeli olmak üzere başlatacağız. Aşı olacağımı Ayasofya-i Kebîr Cami-i Şerîfi’den bir Cuma çıkışında açıklamıştım. Tüm vatandaşlarımı bu hassasiyete davet ediyorum” dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“Benim alanım ekonomi”

 “Ben tabi bir tıp mensubu değilim benim alanım ekonomi" diyen Erdoğan, aşı konusunda yapılan yorumlarla ilgili olarak da, “Bu işin bilirkişileri doktorlarımızdır. Bu alanda konuşması gereken hocalarımızdır. Bizim herhangi bir itilaf ve sıkıntıya yol açmadan, aslında virüsle savaşırken, kimsenin aklına virüs düşürmemeliyiz. Tüm arkadaşlarımız ile aşıyı olacağız. Temennimiz bu aşı ile birlikte bu belaya karşı mücadelemizi en güzel şekilde verelim. Burada ilk olarak Çin var, sonra da Almanya var. İki ülkeden gelecek aşılarla süreci işleteceğiz” şeklinde konuştu.

“Yılbaşı eğlencelerine fırsat vermeyiz”

Yılbaşı eğlenicilerine ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yılbaşı eğlencelerine bu tür şeylere fırsat vermeyiz. Gerekeni yapacağız. Sonra bak devlet nerede, devlet önlem almadı diyecekler. İstihbaratımız önlem alacak, bu işlerin üzerine gidilecek” dedi.

“Gönül arzu eder ki, İsrail ile ilişkiler daha iyi olsun”

İsrail ile ilişkiler ve normalleşme adımlarının atılacağı konusunda isei Erdoğan, “Bizim İsrail ile münasebetimiz tam kesilmiş değil. En tepe noktalarındaki kişilerle sorunlar yaşıyoruz. Bunlarla sorunlar olmasa İsrail ile ilişkiler başka olabilirdi. Filistin bizim kırmızı çizgimizdir. İsrail'in tavrını kabul etmemiz mümkün değil. Bu bizim adalet ve toprak bütünlüğü anlayışımıza uymaz. Ayrıştığımız noktadır. Gönül arzu eder ki, İsrail ile ilişkiler daha iyi olsun” ifadelerini kullandı.

Kadir Topbaş’ın sağlık durumu

Erdoğan, koronavirüs tedavisi devam eden ve entübe edildiği açıklanan eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın sağlık durumu ile ilgili olarak da, "Oğlu Hüseyin ile görüşüyorum. İnişli, çıkışlı durumlar oluyor" dedi.

"Bunu yiyen kovid, movid olmaz"

Açıklamanın ardından vatandaşlarla bir süre sohbet eden Erdoğan, Kaldırım Caddesi üzerinde yöresel ürünler satan bir dükkana girerek alışveriş yaptı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mağazadan aldığı cevizli sucukla lokumu basın mensuplarına ikram etti. 

Erdoğan, “Almam yok, size ciddi söylüyorum bununla beslenene kovid, movid bulaşmaz. Bununla beslenin Kovid'den kurtulun” dedi.

 

Independent Türkçe, İHA, AA

DAHA FAZLA HABER OKU