TTB: Genelgeyle "vazife malullüğü" kabul edilmiş gibi bir algı oluştu ancak bu gerçek değil

TTB'den yapılan açıklamada, "vazife malullüğü" ve "meslek hastalığı" için istenen şartların bazı sağlık çalışanlarını kapsamayacağı belirtildi

Fotoğraf: AA

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Sağlık Bakanlığı'nın tarafından, yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının 'meslek hastalığı' veya 'vazife malullüğü' hükümlerinden yararlandırılmalarına ilişkin yayınlanan genelgeyle ilgili açıklamada bulundu.

TTB'nin Twitter hesabından açıklama yapan Fincancı, "Sağlık Bakanlığı genelgesi dikkate alınarak sanki meslek hastalığı ya da vazife malullüğü kabul edilmiş gibi bir algı oluştu ancak bunun gerçek olmadığını ifade etmek gerekiyor" dedi.

Financı, şöyle devam etti:

Yazının kendisinde de illiyet bağı arandığına dair bir ibare var. Ekte bulunan formlar var ve bu sorulara sağlık çalışanlarının yanıt vermesi bekleniyor. Örneğin, bu sorulardan biri aynı kurumda başka hastalanan sağlık çalışanı olup olmadığı sorusu. Oysa iş yeri hekimlerinin başka herhangi bir sağlık çalışanı olmadan tek başına hizmet verdiği koşullarda, fabrikalarda, atölyelerde hastalığın daha yaygın olduğunu bildiğimize göre; bu bir vazife malullüğü ya da meslek hastalığı olmanın yanına bile yaklaşamayacak. Bunun yanında tabii ki illiyet bağı aranması demek ispat yükünü sağlık çalışanına yüklüyor. Burada söz konusu olan doğrudan, hiçbir illiyet bağı aranmadan sağlık çalışanlarına vazife malullüğü ya da meslek hastalığının değerlendirilmesi olmalı. Dünyada da ülkelerin büyük çoğunluğunda bu uygulama yerleşmiş durumda. Türkiye'de SGK'ya bırakılmış, bir ispat yükünü sağlık çalışanına yükleyen bir yaklaşım var.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU