'Çav Bella' davasında karar: CHP’li Banu Özdemir beraat etti

Özdemir'in beraat ettiği haberini CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel duyurdu

Fotoğraf: Twitter

İzmir'de 7 ay önce kimliği belirsiz kişi veya kişilerin merkezi ezan sistemine girerek hoparlörlerinden İtalyan halk şarkısı ‘Çav Bella’yı çalmasının görüntülerini paylaştığı için 9 gün tutuklu kalan eski CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir beraat etti.

Özdemir, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınıp, sevk edildiği 3'üncü Sulh Ceza Hakimliği'nce 'halkı alenen kin ve düşmanlığa tahrik etme' suçundan tutuklanmış, 9 gün cezaevinde kalmıştı.

Savcı, Özdemir'in 'basın yoluyla halkı alenen kin ve düşmanlığa tahrik etme' suçundan cezalandırılmasını talep etmiş, iddianame 50’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanmıştı.

Davanın son duruşmasında mahkeme, Özdemir’in beraatine karar verdi.

Özdemir'in beraat ettiği haberini CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel duyurdu.

Yücel, “Camide şarkı çalınmasına tepki olarak sosyal medyadan paylaşım yapan arkadaşımız Banu Özdemir beraat etti. Türk yargısı önemli bir sınav verdi. Hukuka, yasaya ve adalete bağlı yargı mensuplarına selam olsun" dedi.

 

Ne olmuştu?

Türkçesi "Çav Bella" olarak bilinen İtalyan halk şarkısı "Bella Ciao"nun cami hoparlöründen çalınması sonrası İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, 20 Mayıs'ta bir açıklama yapmış, eylemi gerçekleştirenler ile haber videolarını övücü ve destekleyici ifadelerle sosyal medya hesaplarından paylaşanlar hakkında, 'Dini değerleri alenen aşağılamak' suçundan resen soruşturma başlatıldığını duyurmuştu. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Konak, Karşıyaka, Çiğli ve Buca ilçelerindeki bazı camilerin frekansına korsan bir şekilde müdahil olunarak gerçekleştirilen eylemle ilgili İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, "En fazla birlik beraberlik içinde olmamız gereken günlerde halkımızı birbirine düşürmeye, kutuplaştırmaya çalışanların bu kadar alçakça provokasyona tevessül etmeleri niyetlerini açıkça ortaya koyuyor" demişti.

Çav Bella şarkısının çalındığı anların görüntüsünü sosyal medyadan paylaşan CHP üyesi ve Eski İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir, 22 Mayıs'ta tutuklanmıştı. 

Özdemir'in tutuklanması tartışmalara neden olmuştu.

Özdemir’in tutuklanmasından bir gün sonra da bu sefer başka camilerin hoparlörlerinden Selda Bağcan türküleri çalınmıştı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU