"Çin'e gidecek" diye bakan tarafından uğurlanan tren, Maltepe İstasyonu'ndan geri döndü... BTS: Tren Halkalı Garı'nda

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası'ndan yapılan açıklamada, Bakan Karaismailoğlu'nun katılmıyla Çin'e gönderilen ihracat treninin, üstündeki pankartlar söküldükten sonra Halkalı Garı'na geri çekildiği öne sürüldü

Fotoğraf: AA

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katıldığı törenle dün İstanbul’dan Çin’e uğurlanan ‘ilk ihracat treni’nin, Halkalı Garı’na geri getirildiğini öne sürdü.

Trenin Marmaray Kazlıçeşme istasyonundan uğurlama töreninde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "İlk trenimizdeki 42 konteynerin içerisinde Çin’e beyaz eşya taşıması yapacağız. Trenimiz, 2 kıta, 2 deniz ve 5 ülke geçerek 12 günde yükünü Çin’e ulaştıracak" ifadelerini kullanmıştı.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası yaptığı açıklamada, söz konusu trenin Maltepe İstasyonu’nda üzerindeki pankartlar söküldükten sonra Halkalı Garı’na geri getirildiğini iddia etti.

Açıklamada, Çin’in Xi’an şehrine gidecek 15274 özel yük treninin Marmaray tüp tünelinden geçirilmesi esnasında 9 adet Marmaray treninin seferi iptal edildiği, 10 adet Marmaray treninin sefer bölgesinin kısaltıldığı, 9 adet Marmaray treninin de toplam 92 dakika tehir(rötar) ettirildiği belirtildi.

Açıklamada şöyle devam edildi:

TCDD ve TCDD Taşımacılık Aş Yönetiminin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanının övgüsüne mazhar olma, koltuğu sağlamlaştırma ve şov yapma hesabının, İstanbul gibi büyük bir metropolde yarattığı trafik aksaması ve tehirler, pandemi döneminde yolcu birikmesine,  sosyal mesafenin ortadan kalmasına, hastalığın yayılma oranının artmasına ve yolcu memnuniyetsizliğine yol açmıştır.

"Bakan Karaismailoğlu yanıltıldı"

Çin'e gönderilen ihracat treninin var olmadığını öne sürüldüğü açıklamada şunları kaydedildi:

Yaşanan bu sıkıntılara rağmen öğreniyoruz ki; Çin’e yollanan bir ihracat treni aslında yok ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun bir şov uğruna yanıltılması var.

Çerkezköy’deki BSH firmasının vagonlarına buzdolabı yüklü konteynerler yüklenerek oluşturulan Çerkezköy’deki BSH firmasının vagonlarına buzdolabı yüklü konteynerler yüklenerek oluşturulan tren Kazlıçeşme istasyonuna getirilmiş, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na, “Çin’e tren gönderiyoruz” diye tören yaptırılmış, tren Marmaray’dan geçirilmiş, Maltepe istasyonunda tren üstüne asılı pankartlar sökülmüş ve tren, geri Halkalı Gar’a getirilmiştir.

Sosyal medya paylaşımlarından görüyoruz ki, tüm bu yaşananlar; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıltılmasının yanında, Dışişleri Bakanlığı’nın da bu yanıltıcı haberi paylaşması nedeni ile uluslararası kamuoyu nezdinde ülkemizi zor durumda bırakmıştır.

Ülkemizin itibarını sarsan, “yapılmayan bir taşıma” nedeni ile kurumu zarara uğratan, yolcu taşımacılığında aksamaya neden olan, pandemi koşullarında halkın sağlığını tehlikeye atan TCDD ve TCDD Taşımacılık Aş Yöneticileri hakkında gerekli değerlendirme yapılması için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nı göreve davet ediyoruz.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU