Ali Babacan: Gezi davasında şikayetçi değildim, savcı yazmış

Babacan, “Savcı o gün mağdur olduğu düşüncesiyle hükümet üyelerini tek tek yazmış” dedi

Görsel: Fox Tv

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Fox TV’de İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programına konuk oldu.

Partisinin başlattığı "Korkma Türkiye" kampanyasında sosyal medyadan yapılan "Gezi" hatırlatmalarına yanıt verdi. Gezi davasında kendisinin şikayetçi olmadığını söyleyen Babacan, "Gezi davasında ben şikayetçi değilim, müdahil de değilim. Savcı o gün mağdur olduğu düşüncesiyle hükümet üyelerini tek tek yazmış. Hukukçu arkadaşlarla oturup konuştuk. Çekilme de sözkonusu olmuyormuş" açıklamasını yaptı.

Babacan, ‘İsteseydiniz bu hükümetlerle ekonomi yönetimine devam eder miydiniz?’ sorusuna şu yanıtı verdi:

Ben ayrılmak istediğimi partiden istifa edip yeni bir parti kurmaya karar verdiğimde sayın Erdoğan’la gittim görüştüm. İlk onun haberi oldu. Daha sonra kendisi o görüşmeyi basınla paylaştı. Benim ayrılmamı istemedi. Birkaç tane farklı pozisyon teklif etti. Aynı anda şunu da bunu da yapabilirsin dedi… Bunların hepsi kendisi açıkladığı için kayıtta.

Bu kadar dürüst ve işini bilen insanların azaldığı bir yapıda, tek noktadan yargıyı ve meclisi de kuşatacak bir şekilde yönetim anlayışının farkında olduğum için bu teklifi kabul etmedim. Partili cumhurbaşkanlığı sisteminin ülkenin sorunlarını çözeceğine inanmadım. Onun için yeni bir parti kurduk, yeni bir yola çıktık.

 

Independent Türkçe, Fox TV 

DAHA FAZLA HABER OKU