Erdoğan: Yıldırım'ın istifa etmesine gerek yok

İstanbul adaylarını 29 Aralık'ta açıklayacaklarını söyleyen Erdoğan, olası aday Yıldırım'ın TBMM başkanlığından istifa etmesine gerek olmadığını belirtti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart 2019'da yapılacak olan yerel seçimlerde partisi adına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışacak ismi 29 Aralık'ta açıklayacaklarını söyledi. Grup toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, 'en güçlü aday' olarak görülen Binali Yıldırım'ın TBMM Başkanlığı görevinden istifa etmesine gerek olmadığını savundu.

Erdoğan'ın haftalık grup toplantısında yaptığı konuşmanın gündeminde ise 2019 bütçesi, CHP ve yaklaşan seçimler vardı.

"Türkiye'yi şahlandırmaya devam edeceğiz"
Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk bütçesinin kabul edildiğini hatırlatan Erdoğan, "Bütçemizin verdiği imkanları en iyi şekilde kullanarak son 16 yılda olduğu gibi önümüzdeki günlerde Türkiye'yi şahlandırmaya, zaferlerden zaferlere taşımaya devam edeceğiz. Bütçe maratonunu başarıyla nihayete erdiren tüm dava arkadaşlarıma, Cumhur İttifakı ruhunu genel kurulda da yaşatan tüm milletvekillerine teşekkür ediyorum" dedi.

2002'de faiz harcamalarının bütçe giderlerinin 43'üne, vergi gerlirlerinin ise yüzde 86'sına karşılık geldiğini söyleyen Erdoğan şöyle konuştu: 

Topladığımız her 100 liralık verginin 86 TL'sini faiz ödemesine ayırıyorduk Bay Kemal. Şimdi bu oran yüzde 10'a indi. Faiz harcamaları 2002 seviyesinde devam etseydi önümüzdeki yıl 300 milyar dolarlık kaynağı faiz ödemesi için kullanmak zorunda kalacaktık. Geçtiğimiz 16 yılda sadece ekonomiyi büyütmekle kalmadık, temelini de sağlamlaştırdık. İhracat yüzümüzü güldürmeye devam ediyor. İnşallah yıl sonu itibariyle yeni bir rekor kırarak 170 milyar dolar rakamını göreceğiz. Tabi bu Bay Kemal için müjde mi olur çok farklı bir şey mi olur bilememe. Daha önemlisi Bay Kemal, cari açık kapanıyor. Attığımız her adım büyümemizi devam ettirmeyi hedefliyor. Yeni ekonomik programımızın ilk bütçesini önemli bir başarıyla taçlandıracak olmamızdan memnuniyet duyuyorum.

"CHP hayali bütçeyle konuşuyor"

2019 bütçesi hizmet odaklı bir bütçedir. Önümüzdeki yıl eğitime ayırdığımız kaynağın 17'sine denk gelen 161 milyar liraya çıkarttık. Sağlığa 157 milyar ayırıyoruz Altyapı yaytırımları için tahsis ettiğimi 65.1 milyar lira. Özel sektörümüzü desteklemek içi 32.8 milyar liralık kyanaığı bütçemize koyduk. Belediye ve il özel idarelerimize hizmet için 93.6 milyar ayırıyoruz. Tarımsal desteklere 16.1 milyar, tarımsal yatırımlara 15.1 milyar ayırdık. Şimdi ana muhalefetin sözcüsü çıkmış konuşuyor. "Esnaf kepenk kapattı, çiftçi tarla satıyor" diyor. Burada ben rakamlar açıklıyorum. Bunlar resmi bütçede. Sen size ait hayali bütçeden konuşuyorsun. 6 açıldıysa 1 kapandı. Biz böyle çalışıyoruz. Ama bunların dünyadan haberi yok. Bunların hayatı yalan üzerine kurulu.

Önümüzdeki dönemde vergi politikaları bütüncül ve adil bir anlayışla gözden geçirecek, istihdam teşviklerine devam edeceğiz. 2019-2020 yıllarında işe alınacak herkesin asgari ücret üzerinden sigorta ve vergi giderlerini devlet üstlenecek. İmalat sanayiinde yatırım teşvik belgesi şartı aranmaksızın, AR-GE'de ise süre sınırı bulunmaksınızın KDV alınmayacak. 

2019 Göbeklitepe Yılı ilan edildi

Tüm milletime sesleniyorum. Turizmde çok iyi bir yılı geride bırakıyoruz. 2019 yılını Göbeklitepe Yılı olarak ilan ediyoruz. Gaziantep de, Mardin de, Adıyaman da bu işin içinde olacak. Bölgeyi Göbeklitepe Yılı'nda ayağa kaldıracağız. 2018 yılını Truva Yılı ilan etmiş turizme yüzde 50 canlılık getirmiştik. 

Doğalgaz ve elektriğe indirim

Yılbaşından itibaren elektrik ve doğalgaz yüzde 10 indirim yapıyoruz.

Önce tazminat sonra ceza

Erdoğan, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar arasındaki tartışma hakkında da konuştu. Erdoğan, Özel için önce tazminat sonra da ceza davası açılacağının sinyalini verdi. 

CHP'nin son dönemdeki sicilini iyi biliriz

Erdoğan, konuşmasının önemli bir kısmını CHP eleştirisine ayırdı. "24 Haziran seçimleri için kurulan ve 31 Mart seçimleri için pekiştirilen ittifakın CHP'nin klimyasını bozmaya başladığı anlaşılıyor" diyen Erdoğan şunları söyledi: 

"Bütçe görüşmelerindeki CHP'lilerin açıklamalarına baktığımızda bütçeyle ilgili dişe dokunur tek bir söz bile bulamıyoruz. Onun yerine hakaret, hamaset, yalan, manüplasyon, sokak çetelerine övgü var. CHP bölücü örgütün temsilcileriyle omuz omuza yürüyor. CHP'lilerin bu eş başkana karşı artan muhabbetin, ilgi alakaları düşündürücüdür. Ama bu tablo bizim için sürpriz değildir. Son dönemdeki sicilini iyi biliriz. Bunları unutturmayacağız. Eğer anlatmazsanız siz de vebalde kalırsınız. İstiklal caddesinin dükkanlarını kimler cam çerçeve indirdiler. Kimler buraları yağmaladı. Bunları anlatacağız. Unutmayın hafıza-i beşer nisyan ile maluldür. Aynı CHP'ni 17-25 aralık darbe teşebbüsünde FETÖ'cü alçakların servis ettiği montaj kasetleri nasıl meclis kürsüsünde yayınladığını da iyi biliyoruz. O gece havalimanında, tankların arasından danışıklı dövüşle geçerek Bakırköy belediye başkanının evine giderek, kahvesini yudumlayarak darbe sürecini nasıl izlediğini de iyi biliyoruz."  

Milletin gözünden düşen bizim de gözümüzden düşer

Erdoğan'ın kendi partisine de uyarıları vardı. "Miletimizin bize oy vermeye mecbur ya da mahkum olmadığını unutmamalıyız. Kendini milletin üzerinde görenin sonu CHP gibi olur" diyen Erdoğan, "Ak Parti kuruluşundan itibaren attığı her adımını milletimizle birlikte hayata geçirmiştir. Girdiğimiz her seçimden zaferle çıkmayı başardık. Kim ki Ak Parti'nin varlık sebebi olan bu ilkelerden sapmışsa saflarımızdan uzaklaşmış olur. Milletin gözünden düşen bizim de gözümüzden düşer. Her seçimde milletimizin karşısına en doğru adaylarla çıkma gayreti içindeyiz" ifadelerini kullandı. 

 

DAHA FAZLA HABER OKU