Halil Sezai tahliye edildi

Tuzla’da komşusunu darp ettiği gerekçesiyle hakim karşısına çıkan Halil Sezai, 1 yıl 11 ay 17 gün hapis cezasına çarptırıldı. Sezai, kararla birlikte ilk celsede tahliye edildi

Tuzla'da  67 yaşındaki komşusu Hüseyin Meriç'i darp ettiği iddiasıyla hakkında 5 ayrı suçtan 13 yıl 10 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılan tutuklu sanık Halil Sezai Paracıkoğlu,  1 yıl 11 ay 17 gün hapis cezasına çarptırılarak tahliye edildi.

Anadolu 12. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Halil Sezai Paracıkoğlu Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi'yle (SEGBİS) bağlanırken, Hüseyin Meriç ile taraf avukatları katıldı. 
Kimlik tespiti yapılan Halil Sezai, üniversite mezunu ve ses sanatçısı olduğunu söyleyerek, aylık ortalama gelirinin 10 bin ile 20 bin lira arasında olduğunu belirtti.

“Sanatçı olarak böyle bir şey yapmak çok üzücü”

Duruşmada savunma yapan Halil Sezai, “Bir sanatçı olarak böyle bir şey yapmak gerçekten benim için çok üzücü" dedi ve olayın şikayetçi Hüseyin Meriç'in villaların ortak bahçesinde bir Youtube çekimine müdahale ettiği için yaşandığını söyledi.

“Ağza alınmayacak küfür ve hakaretlerle karşılaştım”

Müştekiden gelen yüksek sesler neticesinde çekimleri gerçekleştiremediklerini söyleyen Sezai, “Kendisi kullanmış olduğu büyük hoparlör aracılığıyla yüksek sesle yayın yaparak, bazen anlamadığımız Arapça şeyler dinleterek çekim yapmamızı engelledi. Aynı zamanda yüksek sesle ezan sesi açıyordu. Bunun üzerine bir kaç defa kendisi ile konuşarak arayı bulmak istedim. Kendisi ile 5-6 defa konuşmayı denedim Ancak hepsi olumsuz sonuçlandı. Konuşmamıza fırsat vermiyordu. Bağırıp çağırıp, hakaret ve tehditlerde bulunuyordu. Ağza alınmayacak küfür ve hakaretlerle karşılaştım” diye konuştu.

“Çiçek alıp evine gittim, tokat attıktan sonra olaylar değişti”

Engellemeler üzerine çekim yerini değiştirmeye karar verdiklerini aktaran Sezai, “Olay günü son bir kez Hüseyin beyle görüşmeye karar verdim. Problemleri çözmek istedim. Bu amaçla son derece iyi niyetli bir şekilde çiçek alarak müştekinin ikametine gittim. İkamete gittiğimde müşteki bana hakaret etti. Küfür ve hakaretler etti. Bana tokat attı. Buradan sonra olaylar değişti” dedi.

"Odunla vurmadım"

Sezai, müştekiye odunla vurmadığını söyleyerek, “Kendisine hakaret ettim ama kesinlikle tehdit etmedim. Üzgünüm keşke yaşanmasaydı. Gerçekten 5-6 aylık süreçte yoğun bir tacizle karşılaştım. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.

“Ortamı yumuşatmak için çiçek aldım”

Mahkeme hakiminin “Olay günü neden çiçek alarak gittiniz?” sorusuna sanık Sezai, “Ortamı yumuşatmak için hediye almak istedim. Biraz pozitiflik olsun istedim. Hüseyin Meriç konuşması zor bir insan. Ortamı yumuşatmak ve kendimi de rahatlatmak için çiçek alarak gittim” şeklinde konuştu.

“Odun parçasını neden elinize aldınız?” sorusuna ise, “Tamamen mizah amaçlıydı. Odunluk yapmadan ‘çiçeği kabul et’ demek istedim. Kafamda böyle bir kurgu yaptım. Bu nedenle elime aldım” diyerek cevap verdi.

Sezai savunmasının devamında, “Kaçma şüphemin bulunduğuna dair maddeyi de anlamlandıramadım. Ben anneannemle yaşayan biriyim. Benim sigortalı çalışanlarım var. Bu ülkede çalışıyorum. Bu maddeyi anlayamadım. Dosyada bulunan tutuklanma nedenlerini kabul etmiyorum. Öncelikle tahliyemi ve beraatimi talep ederim” diye konuştu.

“İçeri girer girmez odunla yüzüme vurdu”

Müşteki Hüseyin Meriç ise, “Ben ikametimin ana kapısını oğlum sabahları benim yanıma uğruyor diye açık bırakıyordum. Olay günü de açıktı. Sadece sineklik kapalı halde duruyordu. Bir gürültü geldiğini duydum, oğlum zannettim. Kapının oraya geldiğimde sanığı elinde odun ile gördüm. Sinekliği açıp evin içine girdi. Girer girmez odun ile benim yüzüme vurdu. Kaş bölgemin üzerine isabet etti. O esnada beni tehdit etti” dedi.

Odunu elinden alarak dışarıya doğru kaçtığını söyleyen Meriç, “Beni gelip boynumdan kavradı. Hakaret ve tehdit etmeye devam etti. Ben fırsatını bulduğumda bahçeden sokağa çıktım. Orada kimsenin olmaması ve beni öldürebileceğinden endişe ettim. Sanık burada da eylemlerini sürdürdü. Benim kendisine hakaret ettiğim ve tokat attığım doğru değildir. O içeriye girdiğinde ben hiç bir şey yapmadım. Doğrudan odun ile bana saldırdı. Kendisinden şikayetçiyim” diyerek cezalandırılmasını talep etti.

“Pişmanım”

Son savunması sorulan sanık Halil Sezai, “Kasten yaralama eylemini gerçekleştirdiğim doğrudur. Ancak bunu silahla gerçekleştirmedim. Sadece ellerimi ve ayaklarımı kullandım. Yaşanan olay nedeniyle pişmanım. Beraatime karar verilsin” dedi. 

1 yıl 11 ay 7 gün hapis

Davayı ilk celsede karara bağlayan mahkeme heyeti, Halil Sezai’yi “silahla yaralama”, “alenen hakaret”, “konut dokunulmazlığını ihlal”, “mala zarar verme” suçlarından toplamda 1 yıl 11 ay 17 gün hapse çarptırıldı.

Mahkeme, sanığın yeniden suç işleyemeyeceğine yönelik olumlu kanaat oluşmadığından ve sanığın adli sicil kaydında daha önceden ‘kasten yaralama’ suçundan mahkumiyet kararı bulunduğundan cezayı ertelemedi.

Kararla birlikte tahliye edildi

Sezai’nin üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti mevcut delil durumu ve tutuklu kaldığı süreyi göz önünde bulunduran mahkeme, Sezai’nin tahliyesine hükmetti.

Öte yandan müşteki Hüseyin Meriç, duruşma sonrasında basın mensuplarına açıklama yapmadan adliyeden ayrıldı.

Ei2eVfDWsAcU-b1.jpg
Fotoğraf: Twitter

 

Avukatlar dosyaya yeni görüntü sunmuştu

Halil Sezai'nin avukatları, Hüseyin Meriç’in Halil Sezai'nin bahçesine baltayla geldiği  görüntüleri dava dosyasına sunmuştu.

 

Independent Türkçe, AA, İHA

DAHA FAZLA HABER OKU