Koca: İstanbul'da durumu kontrol altına alamazsak salgın baş edilebilir olmaktan çıkacaktır

Koca, "Artış, İstanbul'a günlük gidiş gelişlerin fazla olduğu illerde de yüksek" uyarısında bulundu

Fotoğraf: AA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı.

Koca, Ankara yerine ilk kez İstanbul'da yapılan toplantı için, "Bilim Kurulu'nun Ankara dışında toplanması sıradan bir olay değildir" dedi.

İstanbul'a yönelik uyarılarda bulunan Koca, "Durumu kontrol altına alamazsak salgın baş edilebilir olmaktan çıkacaktır" dedi. 

Koca, "Artış, İstanbul'a günlük gidiş gelişlerin fazla olduğu illerde de yüksek" uyarısında bulundu.

Yerli aşı açıklaması

Koca yerli aşı hakkında, "Gelecek hafta muhtemelen ilk insan uygulamaları başlayabilir" açıklaması yaptı.

Koca şöyle devam etti: 

Bizim aşımız da muhtemelen nisan ayı itibarıyla devreye girer diye tahmin ediyoruz, her şey normal giderse.

Yatak doluluk oranları

"İstanbul'da servis yatak doluluk oranı yüzde 55" bilgisini paylaşan Koca, "Yoğun bakım doluluk oranı yüzde 66. Bu erişkin yoğun bakım yatakları için" dedi.

Vaka artış oranı

Koca, İstanbul'da son bir hafta içinde vaka artış oranının yüzde 62 olduğunu bildirdi. 

İstanbul'un ilçeleri

Salgının İstanbul'daki seyriyle ilgili şu an için bir seyahat kısıtlaması düşünmediklerini belirten Koca, ilçelerdeki durumu da paylaştı.

Koca, "Son bir haftada vaka artış oranı Büyükçekmece'de yüzde 123, Sarıyer'de yüzde 120, Bakırköy'de yüzde 104, Bayrampaşa'da yüzde 99, Şişli'de yüzde 98" dedi.

İstanbul’un dünyanın en kalabalık kentleri arasında yer aldığını hatırlatan Koca, “Virüsün yayılmasına çok elverişli hayat şartlarına sahibiz. Hareket halindeki kitle çok büyük. Buraya da yoğun dönüşler oldu. Kurallara uyumun azalmasıyla birlikte salgın hızla tırmandı. Tehlike karşısında teyakkuza geçebiliyoruz, ama riski savar savmaz hayatı akışına bırakıyoruz. Disipline ve uzun süreli başarıya ihtiyacımız var. Düştüğümüz yerden kalkmak her zaman mümkün olmayabilir. Küçük ihtimallerin bedeli büyüktür. Bedelleri birlikte ödemek zorunda kalabiliriz” dedi.

Koca şöyle devam etti:

Kurallara uyabilmek için baş etmekte en çok zorlandığımız engel kalabalıktır. Sosyal mesafe kuralının uygulanabilir hale gelmesi pekçok durumda şartların iyileştirilmesine bağlıdır. Bakan yardımcılarım ve ekibimle bu konuda çalıştık. Sorun teşkil eden konuları ele aldık. Toplu taşıma, pazar yerleri, alışveriş ortamları ve çeşitli kent alanlarında kurallara uyulmasının kolaylaştırılması için çalışma yapılmasını istedik. Toplu taşımaya ek seferler konması, kamu kurumlarında organize sanayi bölgeleri dahil, özel sektörün iş saatlerinin yeniden düzenlenmesi ele alınan konular arasındadır. Kurumlardan uzaktan erişim kolaylığı ayrıca istenmiştir. Sosyal mesafenin korunamadığı toplu ulaşım en büyük risk kaynaklarındandır. Yolculuk dolayısıyla risk süresi uzundur. Hareketlilik şu an olduğu gibi devam ederse bu durumda artış bir iken 2, iki iken 4 şeklinde olmayacak. 1 iken 3, üç iken 9 şeklinde tam bir tırmanış olacak. Çünkü virüs bir kişiden ortalama 3 kişiye bulaşıyor. Çözüm artışın nedenini kontrol altına almaktır. Hareketliliği azaltmak yani hayatı yavaşlatmaktır. Temel şart olarak maske, mesafe ve temizlik kuralına uyacağız. Koronavirüsün yöntemini virüse karşı kullanacağız. Hareketi ve teması üçte bire indireceğiz. Dışarı çıktığımızda üç yere uğruyorsak bunu bire indireceğiz. Günde üç kişiyle görüşüyorsak bir kişi ile görüşeceğiz. Hareketi ve teması üçte birine indirmenizdir. Bunu yaparsanız her gün işe gidip gelmek ve çalışmak zorunda olan insanlar tedbirleri uygular. Sonsuza kadar değil, salgını kontrol altına alana kadar. Dışarıya üç kere çıkmak yerine bir kere çıkın derken hayatınıza sınırlama getirmeyi talep ettiğimin farkındayım. Eğer maske, mesafe, temizlik kuralına uymazsanız, hareketliliği azaltmaya çalışmazsanız sağlık çalışanlarımız yasal izinlerini daha uzun süre kullanamayacaktır.

"Pozitif çıkanlar temaslıları filyasyon ekibimize eksiksiz bildirsin"

Pozitif çıkanların temaslıları filyasyon ekiplerine eksiksiz bildirmesini isteyen Koca, "Hastalar ve kronik hastalığı olanlar kendisini korumaya alsın. Zorunlu olmadıkça akrabalarla bir araya gelmeyin. Kutlama törenlerini erteleyin. Kamu hastaneleriyle özel sağlık kuruluş ve tıp fakültesi hastaneleri ile bir araya geldik. Salgınla mücadelenin tüm birimleriyle buluştuk, riske karşı organize olduk. Her kapasitenin bir sınırı vardır. Bu sınırı zorlamamak tedbirleri uygulamanıza bağlıdır. Tedbirler hayattan mahrum kalmak anlamına gelmiyor. Hayatı yönetmek anlamına geliyor. Covid 19 sadece kişilerin maruz kaldığı bir hastalık değil, toplumların maruz kaldığı bir hastalıktır" uyarılarında bulundu.

"İstanbul'da sağlık altyapımız çok güçlü" diyen Koca, "Ciddi bir yatak kapasitemiz söz konusu. Son dönem 7 bine yakın yatak ilavesi söz konusu oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hem şu anda içinde bulunduğumuz Çam Sakura Hastanesi ve iki tane acil durum hastanesi devreye girdi. Şu dönemde bir sorun olmadığını söyleyebilirim. İstanbul'da toplam yatak sayımız 48 bine yakın, yoğun bakım yatak sayımız 9 bine yakın. Şu anda İstanbul'da yatak doluluk oranımız yüzde 55, yoğun bakım doluluk oranımız ise yüzde 66" bilgisini paylaşto.

"Yakın işbirliği içindeyiz"

"Şu an yoğun bakımlarda ağır hastamızın toplamın yüzde 40'ı değil, yüzde 30'lar civarında" diyen Koca şunları kaydetti:

Ortalama 500-550 hastadan bahsetmiş oluyoruz. Hem üniversite, hem vakıf üniversiteleri hastanelerimizle hem de özel sektörle görüşmeler yaptık. Özel sektör hastaneleri Kovid'li hastalara ayrı birimde bakmak şekilde yaklaşım içinde oldu. Şu an bu anlamda bir sorunun olmadığını, ama bu hiç olmayacağı anlamına gelmez. Farklı tablolar karşımıza çıkabilir. Bu hassasiyeti özellikle anlatmaya, vatandaşımızın kurallara uyumunu fazlasıyla istiyoruz. Salgın sadece Sağlık Bakanlığı'nın çözebileceği sorun değil. Bu anlamda ilgili bakanlıklarla yakın işbirliği içindeyiz. Yerel yönetimler dahil olmak üzere toplum mücadele anlayışı ve mücadele yaklaşımı içinde olursak başarılı olabiliriz.

"Bilim Kurulu'nun önerisi oldu"

"Özellikle gece 12.00'den sonra bildiğiniz gibi müzikli ortamların yasaklandığını biliyoruz. Bunun daha erken saatlere çekilmesiyle ilgili Bilim Kurulu'nun önerisi oldu" diyen Koca, "Önümüzdeki günler İçişleri Bakanlığımız bir duyuru yapmış olur" ifadesini kullandı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU