New York Times: Trump'ın Çin'de aktif banka hesapları bulunuyor

Başkan Trump'ın, Çin'de banka hesaplarının olduğu ve bu hesaplardan 188 bin 561 dolar vergi ödediği öne sürüldü

Fotoğraf: AA

Demokrat Parti başkan adayı Joe Biden'ın oğlunun Çin'le iş bağlantıları olduğunu öne süren ve ABD'li bazı şirketlerin Çin ile ticaret yapmasına karşı çıkan Başkan Donald Trump'ın Çin'de banka hesapları olduğu iddia edildi.

New York Times (NYT) gazetesi, Trump'ın kurucusu olduğu Trump Uluslararası Otel Yönetimi Limited Şirketinin Çin'de banka hesabı bulunduğunu ve ülkedeki kamu şirketlerinden biriyle ortaklık kurduğunu yazdı.

Gazete, söz konusu banka hesaplarının Trump'ın vergi kayıtlarında yer aldığını kaydetti.

NYT'nin iddiasına göre, Trump'ın şirketi 2013-2015'te otel işletmelerine marka lisansı satmak üzere Çin devletine, ülkedeki banka hesabı üzerinden 188 bin 561 dolar vergi ödedi.

"Şirket hesabı, Çin'deki kurumsal vergileri ödemek için kullanılıyor"

Trump'ın Çin'de 2015'te açılan banka hesabı halen aktif durumda bulunuyor.

Söz konusu iddialara ilişkin açıklama yapan Trump Grubunun Avukatı Alan Garten, şirketin hesabı, Çin'de sorumlu olduğu kurumsal vergileri ödemek üzere kullandığını, Asya'daki otelcilik sektöründeki fırsatları araştırmak üzere ülkede bir ofis açtığını belirtti.

Şirketin Çin ofisinin 2015'ten bu yana aktif olmadığını vurgulayan Garten, "O zamandan bu yana hiçbir anlaşma, alışveriş, başka bir faaliyet olmamıştır. Banka hesabı halen açık olsa da başka herhangi bir amaç için kullanılmamıştır" ifadesini kullandı. 

Trump, Çin ile ticaret yapan ABD'li şirketlere tepki göstermişti

Çin'e karşı ticaret savaşını başlatan Trump, bazı ABD'li şirketlerin bu ülkeyle ticaretlerini devam ettirmesine karşı çıkmıştı.

Trump ayrıca, Biden'ın oğlu Hunter Biden'ın yurt dışındaki banka hesapları ve ortaklıklarını gerekçe göstererek muhtemel bir Demokrat hükümetin dış etkilere açık olacağı tezini seçim kampanyalarında sıkça gündeme getiriyor. 

Senatonun Cumhuriyetçi Partili üyeleri, Hunter Biden ile ilgili yayımladıkları raporda, Biden'ın oğlunun "Çinli bir iş adamıyla ortak banka hesabı açtığı, yabancı kişilerle yabancı hükümetlerle çok sayıda bağlantıya sahip olduğu" iddialarına yer vermişti.

 

Independent Türkçe, NYT
 

DAHA FAZLA HABER OKU