AA: Ermenistan ordusu, defin törenine katılan sivilleri vurdu

Azerbaycanlı bir güvenlik yetkilisi, Ermenistan ordusunun defin için mezarlığa giden bir grup sivile ateş açtığını ve saldırı sonucu 3 kişinin hayatını kaybettiğini aktardı

Ermenistan ordusu, Azerbaycan'ın Terter kentine düzenlediği saldırıda, defin töreni için mezarlığa giden 3 kişi hayatını kaybetti.

AA muhabirinin Terter kent merkezindeki güvenlik yetkililerinden edindiği bilgilere göre, Ermenistan silahlı güçleri, defin için mezarlığa giden bir grup Terter sakinini top atışlarıyla hedef aldı.

İsminin açıklanmasını istemeyen güvenlik yetkilisi, saldırı sonucu ilk belirlemelere göre 3 kişinin öldüğünü, 3 kişinin de yaralandığını bildirdi. 

Topun isabet ettiği kabristanda birçok mezarlığın ağır şekilde tahrip edildiği, sivillere ait bir aracın da hasar aldığı görüldü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ne olmuştu?

Azerbaycan ve Ermenistan arasında 27 Eylül'de Karabağ bölgesinde çatışma başlamıştı.

Çatışma sürecinde Azerbaycan, Ermenistan tarafından işgal altında tutulan bazı bölgeleri geri almıştı.

Mevzilerini kaybeden Ermenistan ordusu, Azerbaycan'ın sivil yerleşim birimlerine top ve füzelerle saldırısını sürdürmüştü.

Ermenistan ve Azerbaycan, Moskova'da yapılan görüşmelerde, 10 Ekim saat 12.00'den itibaren geçerli olmak üzere Dağlık Karabağ'daki cenazelerin ve esirlerin değişimini öngören insani amaçlı "ateşkes" kararı almıştı.

Ateşkes sonrası Ermenistan ordusu, Azerbaycan'ın Gence kentine füzelerle saldırması sonucu 10 kişi ölmüş, 35 kişi yaralanmıştı.

Bunun üzerine Azerbaycan da karşı saldırılara başlamış, iki taraf da birbirlerini ateşkesi bozmakla suçlamıştı

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU