Azerbaycan-Ermenistan arasındaki ateşkes ihlal edildi... Ermenistan, Gence'yi vurdu: 9 ölü, 34 yaralı

Rusya'nın devreye girmesiyle dün saat 12.00'de ateşkes ilan edilmesine rağmen Ermenistan, Azerbaycan'ın ikinci büyük kentini füzelerle vurdu

Rusya'nın girişimleri sonucunda ateşkese 27 Eylül'de Ermenistan ile Azerbaycan arasında başlayan çatışmalar yine devam etti. 

Bölgeden gelen haberlere göre Ermenistan ordusu, ateşkesin üzerinden 24 saat geçmeden, Azerbaycan'ın Gence kentine saldırdı

Gece saatlerinde füzelerle yapılan saldırıda sonucu 9 kişi öldü, 34 kişi de yaralandı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)


Azerbaycan Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Ermenistan tarafından fırlatılan füzelerin, Gence kentinde sivillerin oturduğu meskenlere isabet ettiği ifade edildi. 

Açıklamada, saldırı nedeniyle ilk belirlemelere göre 9 kişi hayatını kaybetti, 34 kişi yaralandı. Saldırının şiddetiyle yıkılan evlerin enkazında arama ve kurtarma çalışmalarının devam ettiği kaydedildi. 

4b08d9c8-682a-4e6a-9de5-a27011bf2568.jpg
Ermenistan ordusunun vurduğu sivil yerleşim birimindeki binalarda büyük hasar meydana geldi / Fotoğraf: AA

Vatandaşlar saldırıyı anlattı

Saldırı nedeniyle enkaz altında kalan ve hafif sıyrıklarla kurtulan Genceli vatandaşlar, o dehşet anları ve neler yaşadıklarını anlattı. 

Tamamen yıkılan evden kendi imkanlarıyla çıktığını söyleyen Ali Memedov, "İlk önce bir patlama sesi duyduk. Sonra ev hemen üzerimize çöktü. Ben ilk önce deprem oldu zannetim. Daha sonra ailemle birlikte enkazdan çıktık" dedi. 

Dışarı çıkıncı büyük bir şok yaşadığını, asıl füzelerin komşularının binalarına düştüğünü belirten Memedov,  "Çocukların ve kadınların bağırışlarını duydum. Hemen onlara yardım edip, olay bölgesinden uzaklaşmaya çalıştık." diye konuştu. 

fc6492f3-63d2-4698-bca9-cc5344d250e5.jpg
Uzun menzilli füzelerle vurlan binanın enkazında kurtarma çalışmaları devam ediyor / Fotoğraf: AA

Gözü yaşlı bir şekilde evinin önünde bekleyen bir anne, "Patlamada 2 çocuğum başından yaralandı. Annem de cam parçalarının düşmesi nedeniyle ayağından yaralandı" ifadelerini kullandı. 

Çocuklarının şu anda hastanede tedavi altında olduğunu belirten Genceli anne, "Hayatımda ilk defa böyle bir şok yaşadım. Bizim suçumuz neydi?" diye haykırdı. 

Ermenistan'ın ateşkes çağrısına güvenilmemesi gerektiğini belirten bölge sakinlerinden İlham Abbasov da, "Biz insani olarak cenazelerini cephelerden almaları için ateşkes yaptık. Ancak onlar ilk fırsatta bizi vurdu. Saldırı, Ermenistan ordusunun faşistliğini gözler önüne seriyor." dedi. 

Füzelerin düştüğü yerine tamamen sivillere ait olduğunu aktaran Abbasov, "Neydi burası. Askeri karargah mı? Orduevi mi? Çocuk ve kadınların yaşadığı bir mahalle ve hemen yanında da bir park" dedi. 

0c789ed2-9d57-46cc-8032-a40a21f5a99f.jpg
Ermenistan'ın vurduğu yerleşim biriminde büyük hasar meydana geldi / Fotoğraf: AA

Hidroelektrik santralını vurdu

Gence'ye yapılan saldırının yanı sıra Ermenistan ordusunun başka yerleri de vurduğu belirtiliyor. 

Ermenistan Azerbaycan'ın Mingeçevir kentindeki Hidroelektrik Santrali de hedef aldı.

Güney KafkasyaInın en büyük hidroelektrik santrali olan Mingeçevir'de gece saat 04.00 sularında uzun menzilli füze ile vurulduğu kaydediliyor.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU