Karar yazarı: İzlediğimiz affedilmez bir beceriksizlik tablosudur

“Çocukların, gençlerin bu en kıymetli zamanları hiç mi önemsenmedi?”

Fotoğraf: AA

Karar gazetesi yazarlarından Mustafa Karaalioğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle eğitimde yaşanan gelişmeleri eleştirdi.

Karaalioğlu, “Eğitimden bir yıl daha gidiyor” başlıklı köşe yazısında şunları söyledi:

Baştan belli ki ya yüz yüze eğitim yapılacaktı ya da evden. Birincisi olamayacaksa ikincisi için hazırlık yapılırdı, altyapı eskileri giderilir, internet, bilgisayar tedarik edilir veya televizyon yayınlarının öğrenciye ulaşması garanti edilirdi. Vakalar artmaya başladığında okula gidilemeyeceği belli olduğunda ikinci seçenek devreye girerdi. Vakalar arttı çocukların okula gitmesi imkansız hale geldi ama internet üzerinden eğitimde altyapı kimi yerlerde yüzde 15-20’lerde. Kimi evlerde bırakın internet üzerinden eğitimi, dersleri takip edebilecek televizyon bile bulunmuyor. Geçtik müfredat kalitesini, geçtik öğrencinin yeni modele hazırlanmasını, geçtik eğitim disiplinini… Yarın sezon geçen yıldın gitmişti, bir tam sezon da şimdiden gitti, gidiyor. 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne eleştiriler getiren Karar yazarı, şu ifadeleri kullandı:

Milli Eğitim Bakanı’nın çaresiz yüzü ve bakanlıkları bakanlık olmaktan çıkarıp böyle acınası durumlara düşüren sistemin nezaretinde, bu ülkenin zaten çok kıt olan eğitim sermayesinden bir yıl daha eksiliyor. Hiç mi başka örneklere bakmak akıl edilmedi? Hiç mi ikinci bir senaryo üzerinde çalışılmadı?  Çocukların, gençlerin bu en kıymetli zamanları hiç mi önemsenmedi?  Şu kadarını söyleyeyim… İzlediğimiz affedilmez bir beceriksizlik tablosudur. 

 

Karar, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU