DEVA Partisi: Yurtlarda zorunlu karantinaya alınan kişilerden masrafların tahsil edilmesi için yasal düzenleme şart

DEVA Partili Yeneroğlu, Anayasa’ya göre, her türlü mâli yükümlülüğün ancak kanunla belirlenebileceğini anımsattı

Fotoğraf: AA

Bazı illerde karantina kurallarına uymayan vatandaşların KYK yurtlarına zorunlu karantinaya alınması kararına ilişkin DEVA Partisi'nden açıklama geldi.

Alınan söz konusu kararla ilgili yazılı açıklama yapan DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, "Bu kararlara göre, test sonuçları pozitif olup ev izolasyonunda olması gerekirken karantina kurallarını ihlal eden kişiler, KYK yurtlarında izolasyon sürelerini tamamlayana kadar cebri tecride tâbi tutulacaktır. Bu kişilerin yurtlarda kalma süreleri boyunca oluşacak konaklama, elektrik, su, yemek gibi masrafları kendilerinden tahsil edilecektir" dedi.
 

Mustafa Yeneroğlu AA
Mustafa Yeneroğlu / Fotoğraf: AA


Söz konusu kararı toplum sağlığı açısından desteklediklerini ifade eden Yeneroğlu, "Ancak KYK yurdundaki zorunlu karantina dönemindeki masrafların hastalardan tahsil edilmesi için kanuni dayanak şarttır" ifadelerini kullandı.

Anayasa’ya göre, her türlü mâli yükümlülüğün ancak kanunla belirlenebileceğini anımsatan Yeneroğlu şunları kaydetti:

Umumi Hıfzısıhha Kanunu bulaşıcı hastalığa yakalanan kişilerin tedavi ve yol masraflarının hükümetçe karşılanacağını öngörmektedir. Hatta 83. maddeye göre, cebri karantinaya tâbi tutulan hastalardan muhtaç durumda olanların kendilerinin ve ailelerinin yaşam masraflarının hükümetçe ödeneceği açıkça hükme bağlanmıştır.

Bu durumda, kuralları ihlal edenlerin KYK yurtlarında zorunlu karantinaya tabi tutulması neticesinde, masrafların kendilerinden tahsil edilebilmesi için kanuni düzenleme yapılması şarttır. 

Yeneroğlu ayrıca, "Salgın sürecinin başlangıcında şikayetleri nedeniyle hastaneye başvuranlardan test için numune alınıp, bu kişiler test sonuçları çıkıncaya kadar hastanede izole edilirken, şu anda testi pozitif olanlar evlerine toplu taşıma araçları ile gönderiliyor. Burada cezayı kime vermek gerekir?" dedi.

 

Independent Türkçe
 

DAHA FAZLA HABER OKU