Bilecik’te bir apartmanın bahçesinde bulundu…8 bin 500 yaşında

Bilecik'te bir apartmanın bahçesinde geçen yıl keşfedilen alanda yapılan kazıda 8 bin 500 yıllık bir insan iskeleti bulundu

Fotoğraf: AA

Bilecik, Bahçelievler Mahallesi'nde yaşayan bir kişi, geçen yıl sonunda apartmanın bahçesinde bir seramik parçası buldu.

Seramik parçalarını Arkeoloji Müzesi'ne bildirmesi sonucu bölgede kazı çalışması başlatıldı.

TÜBİTAK, kazıda bulunan ahşap parçaların bölgede 9 bin yıl önce bir yerleşim kurulduğunu ve en az 500 sene boyunca kesintisiz yaşamın devam ettiğini belirledi.

Taş ve kemikten yapılmış aletlerin bulunduğu kazı alanında ilk kez insan iskeletine ulaşıldı.

Bilecik Valisi Bilal Şentürk, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın takibinde, Bilecik Müze Müdürlüğü’nün denetimindeki kazıların Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nden uzmanlar tarafından yürütüldüğünü ifade etti.

Şentürk, kazıda bulunan iskelet hakkında ise şu bilgileri aktardı:

Kazı alanının içindeki avluda bulunan bir iskelet de Batı Anadolu'da günümüze ulaşan en eski insan iskeleti olarak değerlendirilecek. Bilecikimizin tarihine önemli bir katkı sağlayacağı muhakkak. Çok lokal bir alan tespit edilen yer. Uzun yıllar yerleşim alanı olmuş, boş kalmış bir parseldi. Çok isabetli bir tespit olmuş. Önümüzdeki yıllarda bu çalışmalar devam edecek.

İskeletle ilgili araştırmanın üniversiteden uzmanlar tarafından yapılarak cinsiyeti ve hangi dönemde yaşadığının belirlenmesine çalışılacağı öğrenildi.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU