Irak’ta göstericiler parti binaları ve parlamento temsilciliğini ateşe verdi

Irak’ta göstericiler Basra kentinde parlamento temsilciliğini, Zikar vilayetinin merkezi olan Nasiriye’de ise İran yanlısı partilerin binalarını ateşe verdi

Irak’ta göstericiler parti binaları ve parlamento temsilciliğini ateşe verdi / Fotoğraf: AFP

Irak'ın Basra kentinde aktivistlerin uğradığı suikastları protesto eden göstericiler kentteki parlamento temsilciliğini ateşe verdi. 

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, binanın önüne toplanan göstericilere güvenlik güçleri müdahale etse de protestocuların ilerlemesine engel olamadı. 

Göstericilerin binaya girip molotofkokteyli fırlatmasının ardından binada yangın çıktı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Valinin istifası için 48 saat süre tanındı

Protestoculardan Muslih ez-Ziyadi, yaptığı açıklamada, göstericilerin Basra Valisi Esad el-İydani'ye istifasını sunması için 48 saat süre tanıdıklarını söyledi.

Ziyadi, Basra'da aktivistlere yönelik suikastların sorumlusunun doğrudan Basra Valisi İydani olduğunu iddia ederek, şunları kaydetti: 

Vali kentteki tüm güvenlik birimlerinden sorumludur ve en yüksek düzeyde otoriteyi temsil eder. Katillerin ortaya çıkarılmasından sorumludur. Ama vali parmağını bile kımıldatmıyor.

İran’a yakın parti binaları ateşe verildi

Göstericiler, protesto gösterilerini Zikar vilayetinin merkezi olan Nasiriye’de de sürdürdü. 

Erbil medyasına göre Nasiriye’de dün akşam düzenlenen protestolarda İran yanlısı partilerin binalarına saldırı oldu. 

Saldırıda Bedir Örgütü, Dava Partisi, Asayib Ehlul Hak ve diğer bazı partilerin bürolarının ateşe verildiği belirtildi.

Basra'da bir haftada iki aktivist suikast sonucu öldürülmüştü

Basra'da kimliği belirlenemeyen silahlı grupların düzenlediği suikast sonucu geçen hafta İran karşıtı aktivist Tahsin Usame el-Hafaci, dün ise kadın aktivist Riham Yakub ve arkadaşı öldürülmüştü. Ekim 2019'dan bu yana onlarca aktivistin öldürüldüğü belirtiliyor.

Irak'ın birçok kentinde Ekim 2019'da işsizlik, altyapı yetersizliği ve yolsuzluk gibi nedenlerle başlayan hükümet karşıtı gösteriler, Başbakan Adil Abdulmehdi'nin 29 Kasım'da istifa etmesine yol açmıştı.

Ülkede zaman zaman mevcut Başbakan Mustafa el-Kazımi'nin "hizmetleri iyileştirmek, yolsuzlukla mücadele ve göstericileri öldürenlerin yargılanması" gibi vaatlerini yerine getirmesi talebiyle de gösteriler düzenleniyor.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU