Kaliforniya’da orman yangınları nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde süren yangınlar nedeniyle 6 bin ev boşaltıldı. Bölgede olağanüstü hal ilan edildi

Fotoğraf: AP

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde iki hafta önce başlayan orman yangınları söndürülemiyor. Eyalet genelinde yangınlarla mücadele edilirken, bölge halkını güvende tutmak için komşu eyaletlerden de takviye ekipler gönderildi.

 

afp3.jpg
Fotoğraf: AFP

 

Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, federal ve yerel kolluk kuvvetlerinin bu zorluğun üstesinden gelmek için ve devam eden tehlikeli sıcak hava koşulları karşısında olağanüstü çalıştığını belirtti. Newsom, Napa ve Monterey’de yangınlar nedeniyle çok sayıda binanın kullanılamaz hale geldiğini ve 6 bine yakın evin de tehdit altında olduğunu açıkladı.

 

ap3.jpg
Fotoğraf: AP

 

Orman yangınları Nevada eyaletine de sıçradı

Kaliforniya eyaletinde devam eden orman yangınları komşu Nevada eyaletinin dağlık bölgelerine de sıçradı. Yangın bölgede dört evi tahrip ederken, Grass Valley ve Nevada City bölgesinde 15 bine yakın insana zorunlu olarak evlerinden tahliye emrinin verildiği belirtildi.

 

ap1.jpg
Fotoğraf: AP​​​​​​​

 

Kaliforniya eyaletinde devam eden yangınların söndürülme çalışmasında yaklaşık bin 500 itfaiye personeli, 6 yangın söndürme uçağı, 12 tam donanımlı yangın helikopteri ve 150’ye yakın itfaiye aracının görev yaptığı açıklandı.

İHA

DAHA FAZLA HABER OKU