Hava sıcaklıklarında 90 yıl sonra dünya rekoru

Ölüm Vadisi’nde kaydedilen sıcaklığın resmen onaylanması bekleniyor

Ağustos ayında Ölüm Vadisi'nde kavurucu sıcaklıklar yaşanıyor (AP)

ABD’de doğal güzellikler açısından en dikkat çeken doğal parklardan biri olan Ölüm Vadisi'nde termometreler 54,4 dereceyi (130F) gördü.

Washington Post (WP) gazetesi, ABD Ulusal Hava Durumu Servisi’nin Twitter’da paylaştığı değerlerin muhtemelen 1931'den bu yana dünyada resmi olarak ölçülmüş en yüksek sıcaklık olduğunu aktardı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ölüm Vadisi’ne ait bazı raporlarda bu bölgeye ait en yüksek sıcaklık ölçümünün 10 Temmuz 1913’te 56,6 derece olarak kayıtlara geçtiği iddia ediliyordu.

Ancak hava verileri analisti Christopher Burt’ün 2016’da yaptığı araştırmaya göre böyle bir değerin “meteorolojik açıdan mümkün olmaması” nedeniyle söz konusu ölçüm tartışmalı sayılıyordu.

Bazı iklimbilimcilerse yakın tarihte şu ana dek ölçülmüş en yüksek değerlerin 2013’te Ölüm Vadisi’nde, 2016’da Kuveyt’te ve 2017’de Pakistan’da olmak üzere 53,8 derece olduğunu söylüyor.
 


Dünya Meteoroloji Örgütü’nün (DMÖ) hava ve iklim raportörü Randy Cerveny yaptığı açıklamada “Şu ana dek gördüğüm tüm bulgular bu sonuçların geçerli bir gözlem olduğunu gösteriyor. DMÖ’ye bu gözlemi başlangıç olarak kabul etmesini öneriyorum. Gelecek haftalarda bu durumu elbette ki ayrıntılarıyla inceleyeceğiz” dedi.

Ölüm Vadisi’nden gelen sonuçların resmen onaylanması halinde bu değerler, 7 Temmuz 1931’de Tunus’ta kaydedildiği belirtilen 55 derecelik sıcaklıktan sonra kabul edilmiş en yüksek sıcaklık olarak kayıtlara geçecek.

 

Independent Türkçe, Washington Post

DAHA FAZLA HABER OKU