Trump, gazetecinin sorusu üzerine salonu terk etti

CBS muhabiri, Trump’ın yanlış bir açıklama yaptığını yasanın 2014 yılında kabul edildiğini hatırlattı. Trump teşekkür ederek salondan ayrıldı

ABD Başkanı Donald Trump, New Jersey eyaletindeki Bedminster'da düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. 

Toplantıda CBS televizyonunun muhabiri Paula Reid, Trump’a "Gazi'nin Seçimi' olarak bilinen yasa hakkında soru yöneltti:

Neden Gazi'nin Seçimi'ni sizin imzaladığınızı söylüyorsunuz?

Trump başka bir muhabirin sorusunu almaya çalışırken, Reid sözlerini "Gaziler Seçimi'ni sizin imzaladığınızı söylediniz. 2014'te kabul edildi. Yanlış bir açıklamaydı, efendim" ifadeleriyle sürdürdü.

Trump, Reid'in açıklamaları üzerine salondakilere teşekkür ederek, kürsüyü terk etti.

İlgili yasa 2014 yılında eski ABD Başkanı Barack Obama tarafından imzalanmıştı.

Trump'ın 2018 yılında imzaladığı yasanın Obama'nın imzaladığı yasaya ek olarak imzalandığı biliniyor.

“Uykucu Joe Biden”

Trump ayrıca Bedminster'da yaptığı açıklamada göreve geldiği günden bu yana Rusya ve Çin'e karşı birçok adım atıldığına işaret ederek, "Çin de Trump'ın, Uykucu Joe Biden'a karşı kaybettiği bir seçim görünce çok sevinir. Biden başkan seçilirseydi, Çin bizim ülkemize sahip olurdu" ifadesini kullandı.

İran'ın da kendisini başkan olarak görmek istemediğini vurgulayan Trump "Tekrar başkan seçilirsem, İran ve Kuzey Kore ile hızlı anlaşmalar yapacağım" değerlendirmesinde bulundu. 

Trump, söz konusu 3 ülkenin seçimlere müdahale etmeye çalıştığı iddiaları ile de yakından ilgileneceklerinin altını çizdi. 

"Amerikalıların ihtiyaç duyduğu yardımı almaları için başkan olarak yetkimi kullanacağım"

Ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Trump, ABD'de istihdamın temmuzda beklentileri geride bırakıp 1,8 milyon kişi arttığını anımsatarak, gelişimin devam etmesinin sağlanması gerektiğini, Kovid-19 salgınının başından bu yana ekonomiye 3 trilyon dolarlık katkı sağladıklarını söyledi.

Trump, Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında hayata geçirilmesi planlanan teşvik paketine de değinerek, "Yönetimim, Kongre'de Demokratlarla anlaşmaya varmak için iyi niyetle çalışmaya devam ediyor" dedi.

Demokratları radikal sol politikalarda ısrarcı olmakla suçlayan Trump, "Demokratlar bu kritik yardımları rehin tutmaya devam ederse Amerikalıların ihtiyaç duyduğu yardımı almaları için başkan olarak yetkimi kullanacağım" diye konuştu.

Trump, işsizlik yardımları, borçların ertelenmesi, öğrenci kredisi yardımları ve bordro vergileri konularında adımlar atacaklarını belirterek, işsizlik yardımlarını yıl sonuna kadar uzatacaklarını dile getirdi.

 

Independent Türkçe, ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU