ABD'den, Çin'e seyahat eden vatandaşlarına uyarı: Aşırı dikkatli olun

Pompeo, Çin'in, aralarında bir ABD vatandaşının da bulunduğu bazı göstericiler hakkında tutuklama emri yayımlamadığını bu nedenle vatandaşların seyahatleri sırasında dikkatli olmaları gerektiğini ifade etti

Fotoğraf: AP

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin hükümetinin son dönemdeki tutuklama emirlerine işaret ederek, bu ülkeye seyahat eden ABD vatandaşlarına uyarılarda bulundu.

Bakanlıkta düzenlenen basın toplantısında konuşan Pompeo, Çin'in, aralarında bir ABD vatandaşının da bulunduğu bazı göstericiler hakkında tutuklama emri yayımlamadığını belirterek, "ABD vatandaşlarını, Çin'e giderken ya da Çin içinde seyahat ederken aşırı dikkatli olmaya çağırıyoruz" uyarısında bulundu. 

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Türklerine yönelik baskı politikasını sürdürdüğünün de altını çizen Pompeo, "ABD Hazine Bakanlığından, buradaki insan hakları ihlalcilerine karşı Küresel Magnitsky Yasası kapsamındaki yaptırım haklarını kullanmasını istiyoruz" ifadesini kullandı.

Pompeo, Çin menşeli telekomünikasyon şirketlerinin ABD ile diğer ülkeler arasında hizmet vermesini istemediğini kaydederek, "Güvenilmez Çin merkezli uygulamaların da ABD'deki mobil uygulama mağazalarından kaldırıldığını görmek isteriz" dedi.

İran'a silah ambargosunun uzatılması için BMGK'ye karar tasarısı sunulacak

Pompeo ayrıca, İran'a yönelik silah ambargosunun uzatılması için BM Güvenlik Konseyine gelecek hafta karar tasarısı sunacaklarını kaydetti.

BMGK'nin misyonunun uluslararası barış ve güvenliği sürdürmek olduğunu vurgulayan Pompeo, "Konsey, bir numaralı terör destekçisinin özgürce silah alıp satmasına izin verirse, bu misyonunu mutlak bir şekilde küçük düşürür" değerlendirmesinde bulundu. 

Pompeo, "Öyle ya da böyle, biz doğru olanı yapacağız. Silah ambargosunun uzatılacağından emin olacağız" görüşünü paylaştı. 

BM Güvenlik Konseyinin 13 yıldır İran'a uyguladığı silah ambargosu, 2015'te imzalanan nükleer anlaşma kapsamında 18 Ekim'de sona eriyor.

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU