Hindistan'da dünyanın en uzun seçimleri başladı 

Ülkede 19 Mayıs'a kadar sürecek seçimlerin ilk turu bugün yapılıyor

Hindistan'daki seçimlerde parmak boyası kullanılıyor / Fotoğraf: AFP

Hindistan'daki parlamento seçimlerinde federal parlamentonun alt kanadı 545 sandalyeli Lok Sabha'nın 543 sandalyesini belirlemek üzere yapılan seçimlerin ilk turunda oy verme işlemi başladı. Seçimde bugün, 2 Birlik Toprağı ve 18 eyaletteki 91 sandalye için oy kullanılıyor.

19 Mayıs'a kadar sürecek dünyanın en uzun parlamento seçimlerinde yaklaşık 900 milyon seçmen oy kullanacak.

Seçimlerde partiler federal parlamentonun alt kanadı 545 sandalyeli Halk Meclisinin 543 sandalyesini kazanmak için yarışacak. Meclisin 523 sandalyesi eyaletlerde, 20 sandalyesi Birlik Toprakları adı verilen 7 özel yönetim bölgesinde yapılan seçimlerde belirleniyor. 2 sandalyenin sahibi ise Hindistan'daki İngiliz toplumu üyeleri arasından Cumhurbaşkanı tarafından atanıyor.

Hindistan Seçim Komisyonu, 29 eyalette yapılacak seçimlerin 19 Mayıs'a kadar 7 aşamada gerçekleştirileceğini bildirmişti.

İlk aşaması bugün başlayan genel seçimlerde 18, 23, 29 Nisan ile 6, 12 ve 19 Mayıs tarihlerinde oy kullanılacak.

Seçim sonuçlarının 23 Mayıs'ta açıklanması öngörülüyor.

 

 

Hindistan'ın en kalabalık eyaleti olan Uttar Pradeş, 545 sandalyeli Halk Meclisinde 80 sandalyeyle temsil ediliyor. Başbakan Nerandra Modi liderliğindeki Hindu milliyetçisi Hindistan Halk Partisi (BJP) tarafından yönetiliyor. BJP, 2014 yılındaki parlamento seçimlerinde eyaletteki 80 sandalyeden 71'ini kazanmıştı. 

İktidardaki Hindu milliyetçisi BJP ve muhalefetteki Hindistan Kongre Partisi (INC), seçimlerde iktidarın en güçlü iki adayı olarak öne çıkıyor. 

Ülkede 2014'te düzenlenen son parlamento seçimlerinin galibi 170 milyonun üzerinde oy alarak 282 milletvekili çıkaran BJP olmuştu. Parti lideri Modi, son 30 yılın en fazla milletvekili çıkaran lideri olarak hükümeti kurmuştu. INC ise 106 milyon oyla 44 vekil çıkarabilmişti.

Hindistan’da günler öncesinden seçimler için hazırlıklar yapılıyordu. Sabah erken saatlerden itibaren oy kullanmaya giden seçmenler, oy verecekleri yerlerin girişlerinde uzun kuyruklar oluşturdu.

Seçmenlerin, oy verdikten sonra parmakları boyandı. 

 


 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU