Canlı yayında başlayan tartışma devam ediyor… Soylu’dan Metiner’e Bakara suresiyle yanıt

Eski AK Parti Milletvekili Mehmet Metiner, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada hem Soylu’yu yine eleştirdi hem de “Ölümüne Reis’çiyim” dedi

Eski AK Parti Milletvekili Mehmet Metiner, katıldığı televizyon programında gündemle ilgili değerlendirmelerde bulunurken, “FETÖ’cüler göreve getiriliyor” dedi.

Bunun üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, canlı yayına bağlandı ve "Başında olduğum bakanlığı ilgilendiren birkaç değerlendirme yapıldı. Bu değerlendirmelere bir cevap vermezsem hem kendimize haksızlık hem bugün büyük mücadeleler veren bu kuruma ve hükümetimize bir haksızlık olarak görüyorum" dedi.

Metiner ve Soylu arasında canlı yayında kısa bir tartışma da yaşandı.

 

“Partimi, hükümeti eleştirmedim, yaptığım dostane uyarıydı”

Yaşanan tartışmanın ardından Metiner, Twitter hesabından yaptığı “Soylu Tartışmasına” dair başlığıyla şu değerlendirmelerde bulundu.

Cumartesi akşamı CNN Türk’te katıldığım programda asla partimi ve hükûmeti eleştirmedim. Tam tersine her zamanki gibi yüreklice savundum. Süleyman Soylu’nun adını anmadığım gibi kendisine ve bakanlığına yönelik bir eleştiride bulunmadım. Benimkisi FETÖ bulaşığı isimler konusunda her zamankinden daha duyarlı ve dikkatli olunması gerektiğine dair yaptığım kardeşane / dostane bir uyarıydı.

“Tekrar bizi kandırabilirler. Bize de ulaşan isimler oluyor”

Metiner sözlerini şöyle devam ettirdi:

Dediğim mealen şuydu: FETÖ’cüler bukalemun gibidirler. Her kılığa girerler. Nedamet gösterisiyle kendilerine yeni bir alan açabilirler. Tekrar bizi kandırabilirler. Bakınız ordu içinde hâlâ bazı komutanlarımızın yaverlerinin FETÖ’cü oldukları yeni belirleniyor. Geçmişte FETÖ ile bir ve beraber olmuş veya bir biçimde o ittifak sistemi içinde yer almış kişiler konusunda çok dikkatli olmalıyız. Bürokrasinin her alanı önemlidir ama özellikle silahlı bürokrasi (ordu ve emniyet) çok önemlidir. O yüzden geçmiş ilişkiler titizlikle araştırılmalıdır. Bize de ulaşan bazı isimler oluyor. Arayıp sorarlarsa isim listelerini iletebiliriz. Ben Millî Savunma ve İçişleri Bakanlığımızdaki yetkili arkadaşlarımızın bu tür seçimler, tayin ve terfiler konusunda duyarlı olduklarına inanıyorum. Buradan kılı kırk yaran daha bir duyarlılık sahibi olmalarını salık veriyorum. Çünkü bir delikten iki defa ısırılırsak veya tekrar kaldırıldık dersek inandırıcı olamayız.

"Soylu’nun hangi müşavirlerle çalıştığına bakılırsa ne dediğim anlaşılır"

“Bu sözlerimi kim Soylu Bakana, ne şekilde aktardı bilmiyorum” diyen Metiner devamında ise şunları söyledi:

Ama Bakanlık Müşaviri sıfatını taşıyan karakter yoksunu birinin şahsıma dair attığı tweet o kişinin kim olduğunu ortaya koyuyor. Soylu’nun hangi müşavirlerle çalıştığına bakılırsa ne dediğim anlaşılır.  FETÖ’nün bize yaptığının aynını yapan o müşavir müsvettesini Reis’e ve partimizin yetkili kurullarına ve bir de aziz milletimize havale ediyorum.

"Bakan’ın öfkeyle suçlamalar getirmesi hiç hoş olmadı"

“Bakanın kendisine verilen yanlış ve art niyetli bilgiyi doğru kabul edip canlı yayına bağlanması, bağlanır bağlanmaz şahsıma karşı aynı parti çatısı altında siyaset yapmanın getirdiği hukukla bağdaşmayan bir üslupla ve öfkeyle suçlamalar getirmesi hiç hoş olmadı” diye konuşan Metiner, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

Keşke bağlanmadan önce cep telefonumdan yazsaydı, ben kendisine olayın aslını ve ne dediğimi açıklardım. Keşke bağlandığında doğrudan suçlama yoluna gitmeden önce ne dediğimi veya kendisine iletilenleri dediğimi demediğimi sorup teyit aldıktan soran o kendine bakanlık kurumuna yakıştıramadığım öfkeli ve sağduyudan yoksun sözlerimi üzerime boca etmeseydi. Kendi adıma üzüldüm.

"Kendini överek söze başlamasına üzüldüm”

Metiner açıklamasında Soylu’ya yönelik şu eleştirilerde bulundu:

Partim adına, davamız adına üzüldüm. Kendini överek söze başlamasına üzüldüm. ‘Risk içinde yaşıyorum!’ diye başlayan cümleler kurması üzüntü vericiydi. Ben de kendimi bildim bileli ölüm tehditleriyle yaşıyorum. Bu konuşulacak bir konu mu?

“Soylu yokken de bu davanın içinde olan biriydim”

Metiner’in eleştirileri bunlarla da sınırlı kalmadı:

Üzüldüm, zira o şekilde eleştirdiği bendeniz Soylu yok iken de bu davanın içinde olan biriyim. Reis’e sadakatimi de partimin hukukunu korumak konusundaki hassasiyetimi de herkes bilir. Başkaları gibi ihanet etmedim. Dünyalık mevkilerle tamah etmedim. Vekil gösterilmeyince gönül koymadım. Eskisinden daha fazla çalıştım, çalışıyorum. Soylu Bakanın partimi ve Reis’in hükûmetini bana karşı savunur gibi yapıp suçlamalar yapması çok ağrıma gitti.

“O soysuzları Allah’a emanet ediyorum”

“Daha da ağrıma giden ve beni ziyadesiyle üzen Soylu yandaşları olarak bilinen troller şahsıma yönelik itibar suikastine girişmeleriydi. Beni HDPPKK’lı ilan eden o soysuzları Allah’a ve milletimize havale ediyorum” diyen Metiner, eleştirilerini şöyle sürdürdü:

İçişleri Bakanlığı doğası gereği terörle mücadele eden bir bakanlıktır. Hiçbir bakanın terörle şöyle mücadele ediyorum,  ölüm riskiyle karşı karşıyayım deme hakkı yoktur. Bu sözler üzerinden kendini dokunulmaz- ilişilmez kılmaya hakkı yoktur. Biz de ölümüne terör örgütleriyle mücadele ediyoruz. FETÖ ile PKK ile. Hepsinin de ölüm listesinde olduğumuzu bakanın kendisi bilir.

"FETÖ konusunda uyarılarda bulunanları düşman bellerdik"

Metiner’in konuşmasında geçmişe yönelik bir FETÖ özeleştirisi de vardı. Metiner, şöyle konuştu:

Kadrolaşmalar konusunda bizi uyaranlara kızardık. 15 Temmuz’dan sonra kaç valinin ve emniyet müdürünün görevden alınıp içeri tıkıldığını Soylu Bakanımıza hatırlatmama gerek var mı? Kurumsal taassuba gerek yok. Öfkeyle saldırmaya da. Velev ki söylenenler yanlış bile olsa geçmişte yaşadığımız acı tecrübelerden dolayı denilenleri tahkik etmek veya uyarılar kulak vermek bizi daha da yüceltmez mi?

"Ölümüne Reisçiyim"

Metiner açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

Defalarca söylediğim bir hususu belirtmek isterim ki ben ölümüne Reisçiyim. Reis’ten dolayı AK Partiliyim. AK Partimizi kendimce savunmaya devam ediyorum. Yeri geldiğinde uyarılarımı da yapmaktan geri duymuyorum. AK Parti’yi ve Reis’i bu şekilde savunmamda rahatsızlık duyanlar, kendi statülerini ve statükolarını korumayı dava anlayışımızın üstünde görüp uyarılarımızdan rahatsızlık duyanlar bilsinler ki biz evin oğluyuz. Ne bırakır ne gideriz ne ihanet ederiz ne de şahsi statülere boyun eğeriz.

Bugüne kadar Reisime ve partime zarar verecek söylemlerin içinde olmadım. Bundan sonra da olmam. Partimizin içine şahısçılık fitnesi sokmaya çalışanlar bilsinler ki biz başarılarından dolayın en önemlisi aynı davanın çatısı altında bulunmaktan dolayı her bir kardeşimizi değerli bilir, destekleriz. Lakin itaatimiz de sadakatimiz de Reis’edir.

“Soylu Bakanımız keşke zaafına yeni düşmeseydi”

“Şu an partide görevli değilim. Vekil değilim. Kendi tarzımca partimizi savunuyor ve Reis’in başarısı için çabalıyorum. Sahadayım. Her yerdeyim” diyen Metiner, “Başarılarını takdir ettiğim Soylu Bakanımız keşke zaafına yenik düşüp öyle bir tartışma / kavga görüntüsüne oluşmasına sebebiyet vermeseydi” dedi.

"Beklediğiniz fitnenin figüranı olmam!"

Metiner’in sözlerini AK Parti içerisinde kavga beklediğini iddia ettiği çevrelere şu mesajlarla bitirdi.

Ve keşke adına hareket eden o itibar suikatçılarının siyaseten kendine verdiği zararı görüp tavır koyabilse diyorum. Benim trollerim yok. Mensup olduğum bir cemaat, dernek, vakıf ve tarikat yok. Sağolsunlar seven dostlarımız var. Dava ve partili arkadaşlarımız var. 15 yaşımızdan beri verdiğimiz mücadeleyi bilim sevenlerimiz var. Hepsinden ricam bu tartışmada öteki trollerin yaptığını yapmamalarıdır. Birimizin itibarı diğerinin itibarıdır. Partimizin içine fitne sokmak isteyenlerin oyununa gelmemeliyiz. Şahıslar adına tavır almak ve şahısçılık yapmak dava anlayışımızla asla bağdaşmaz.

O pusuda bekleyenlere sesleniyorum. Ben beklediğiniz fitnenin figüranı olmam!"

Soylu da Metiner’in mesajını alıntılayarak şunları söyledi:

Bakara 10. Kalplerinde bir bozukluk vardır, Allah da onlardaki bozukluğu arttırmıştır. Yalan söylemeleri yüzünden kendilerine acı veren bir azap da vardır.

 

Metiner'den imalı paylaşım: “Örtbast ettiysen hainsin demektir

Soylu ile olan tartışmasına dair geniş kapsamlı bir açıklama yapan Metiner, yine sosyal medya hesabı üzerinden konuyla alakalı olduğu iddia edilen iki paylaşımda daha bulundu.

Metiner, isim vermeden yaptığı, “Kimse Kusursuz Değildir” başlıklı ima içeren paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

İskender, hiçbir kusuru konusunda onu uyarmayan bir vezirine ‘Sana ihtiyacım yok’ dedi. Vezir: Neden hükümdarım?’

İskender: “Çünkü ben bir beşeriyim. Sen bu kadar süre zarfında benim tek bir hatama bile rastlamadıysan cahilsin demektir, örtbast ettiysen o zaman da hainsin demektir.

“İtibar suikastlerine alıştık, içimizden görünenlerinkine de alışacağız”

Metiner, attığı bir başka mesaj da şu ifadeleri kullandı:

PKK ve FETÖ canibinden yapılan itibar suikastlerine alışıktık. İçimizden görünen o birilerininkine de alışacağız anlaşılan. Fitnecilerin oyununa gelmeyeceğiz. Allah var, gam yok. Allah bize yeter. Sabır Bismillah.

 

Metiner’den Soylu’ya yeni cevap: "Biz fitne ateşini söndürmeye çalışırken siz harlamaya çalışıyorsunuz"

Süleyman Soylu’nun Mehmet Metiner’in kendisini eleştiren açıklamasını etiketleyerek “Bakara” suresinden alıntı yaparak isim vermeden yalan söylemekle itham etmesi üzerine bu sefer de Metiner’den karşı cevap geldi.

Soylu’nun paylaşımını etiketleyen Metiner şöyle dedi:

Biz fitne ateşini söndürmeye çalışırken siz harlamaya çalışıyorsunuz.

O ayeti kerimeyi bana atfen kullanmanız kalbinizin tamire ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

Resmi danışmanlarınız ve trollerinizle yaptığınız şey size de partimize de davamıza zarar veriyor.

Kibir, kalbi bozar.

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU