ABD'de haziran ayında 2 milyon 387 bin silah satıldığı tahmin ediliyor

Mart, Nisan ve Mayıs aylarında silah satışlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre ortalama yüzde 79’luk bir artış olduğu belirtiliyor

Fotoğraf: AA

ABD'de haziran ayında 2 milyon 387 bin 524 silah satıldığı tahmin edilirken, ülkede küçük silah satışlarında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 145,3 oranında bir artış olduğu belirlendi. 

Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) Ulusal Anlık Kriminal Sicil Kontrol Sistemindeki verileri derleyen Small Arms Analytics & Forecast (Küçük Silahlar Analiz ve Tahmin) adlı araştırma şirketi haziran ayında ABD yapılan tüfek ve tabanca satışlarını mercek altına aldı. 

Şirketin raporuna göre, geçen yılın haziran ayına göre küçük silah satışlarında yüzde 145 oranında bir artış olduğu gözlemlendi. 

Satılan silahların 1 milyon 511 bin 714'ünün tabanca, 690 bin 212'sinin ise uzun namlulu silah olduğu belirtilen raporda, tabancalarda satış oranı yüzde 177 artarken, uzun namlulu silahlarda ise 114 oranında bir artış olduğu ortaya konuldu. 

Şirketin verilerine göre Mart, Nisan ve Mayıs aylarında da  silah satışlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre ortalama yüzde 79’luk bir artış var.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU