Borç parayla hayvancılığa başladı, şimdi yanında 70 kişi çalışıyor

Malatyalı Hacı Mehmet Akgül, borç parayla aldığı 20 büyükbaş hayvanı kiraladığı ahırda besleyerek iş hayatına girdi, işleri ilerletti ve 10 şehre ürün gönderen bir patron oldu

Ekonomik durgunluk nedeniyle kapanan ya da konkordato ilan eden yşüzlerce şirket var ancak Malatya'da iş hayatına atılan Hacı Mehmet Akgül'ün hikayesi tam bir başarı öyküsü.

Borç parayla aldığı 20 büyükbaşla hayvancılığa başlayan Hacı Mehmet Akgül, büyük emek ve özveri harcayarak kurduğu besi ve ileri işlenmiş kırmızı et ürün tesisinde 70 kişiye istihdam sağlıyor.

Hekimhan ilçesinde ailesinin yanında hayvancılık ve çiftçilik yapan Akgül, 1971'de kent merkezine yerleştikten sonra hayvancılığa devam etti. 

Ortaokulu tamamladıktan sonra kendisini hayvancılığa adayan Akgül, yakınlarından aldığı borçla 20 büyükbaş hayvan alarak ve bir ahır kiralayarak iş hayatına atıldı.

Hayvancılıkta zorluklar yaşayan, kimi zaman zarar eden Akgül, pes etmeyerek çalışmalarını ilk günkü heyecanla devam ettirdi.

Borçlarını ödedikten sonra kendi ağılını kuran ve ekim yapan girişimci, "topraktan sofraya üretimim olsun" prensibiyle de pastırma, kavurma ile sucuk ürettiği işlenmiş kırmızı et ürünleri tesisini Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Malatya İl Koordinatörlüğünden aldığı destekle kurdu.

Faaliyete olan tesisten çoğunluğu büyükşehir olan 10 kentte ürün gönderiliyor.

"Hiç pes etmedim"

Akgül hikayesini şöyle anlatıyor:

20 büyükbaş hayvanı ve bunların ahırını, yemlerini "eş ve dosttan" sağladım borç parayla yaptım. Hayvancılıkta işimizi büyüttük ve buralara geldik. Büyütürken de çok sıkıntılar yaşadık ama hiç pes etmedim. Kazanmadım, zarar ettim gene pes etmedim. Ben her zaman şunu söylerim topraktan sofraya emek veren kişilerden biriyim. Ben arazimi ektim, buzağımı yetiştirdim ve besledim. Sivas'a gittim peynir sattım. Oturduk hanımla orada açık halk pazarında kilo kilo peynir sattım.

İşlerini yoluna koyduktan sonra "Biz bu yetiştirdiğimizi nasıl üretiriz" diye düşündüklerini ve ileri işlenmiş kırmızı et tesisi kurmaya karar veren Akgül, bunun için TKDK'ya başvurmuş. Sonrasında işler biraz daha büyümüş. 

"Buranın patronu işçiler"

Toplamda 300 küçükbaş ve 170 büyükbaş hayvana sahibiz. Besi işletmeleri ve tesisle 70 kişiye istihdam sağlıyorum. Bunu 75 yaparsak mutlu oluyorum. Ben patron değilim. Buranın patronu işçiler. İşçiler burayı tutarsa beraber büyürüz. Ben patron işçi muhabbetine girmem. Ben o insanlarla oturur et soyarım, dilim yaparım."

          

DAHA FAZLA HABER OKU