Beşiktaş Başkanı Çebi: 3 milyar borcu veririm, diyen varsa hemen gelsin

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, siyah-beyazlı kulübe hizmet ederken "acaba ne iftira atılacak" diye korktuğunu belirterek, Fikret Orman döneminde tamamlanan stadyum ile ilgili, "100 milyon dolarlık inşaat 168 milyon dolara bitti" eleştirisi yaptı

Ahmet Nur Çebi / Fotoğraf: AA

Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, siyah-beyazlı kulübün mali durumu, transferler, stat inşaatı ve sportif direktör konusu ile ilgili açıklamalar yaptı. 

Siyah-beyazlı camiada hiçbir yöneticinin ekonomik durumunun borcu karşılayacak gücünün olmadığını kaydeden Çebi, "Mevcut durumda eğer 3 milyar borcu veririm, diyen varsa hemen gelsin. Hiçbir yöneticinin serveti bu borcu taşıyacak durumda değil. Geldiğimizde personel maaşını almamıştı. 'Paran yoktu niye geldin' diyorlar. Beşiktaş onun bunun parasıyla mı idare edilecek? Bunları okuyunca üzülüyorum" şeklinde konuştu. 

Çebi'nin açıklamaları şöyle: 

Biz geldiğimizde şubat sonu, mart başına kadar bütün personelin maaşını ödedik. maaşlar ödenmediği zaman haber oluyor, ödendiği zaman kimse konuşmuyor. 

Eski yöneticiler, medyadaki bazı isimlerle farklı ilişkiler içinde. Ben de Beşiktaş'a hizmet ederken acaba ne iftira atılacak diye korkuyorum, ayaklarım titriyor. 

Biz gidince gelen yönetim inceleme yapacak. Bunun teamül haline gelmesini istiyorum

Geçmişi konuşuyorum diye 'Enkaz edebiyatı yapıyor' diyorlar. Ben aslında bugünü konuşuyorum ama bugünün sebebi geçmiş. Bunu camianın bilmesi gerekiyor. 

"Ben son 2-3 senede transferlerde de yoktum"

Ben yöneticiyken, stat inşaatında 3 tane ihale yaptık. 'Keşif yapılmadın ihale yapılamaz' dedim, ihale komisyonu başkanlığından alındım, Ümraniye'ye yollandım. Satın alma komisyonunda ben yoktum. İhalede hile hurda var mı bilmiyorum. 

Ben son 2-3 senede transferlerde de yoktum. Bunun hesabını da bana soruyorlar. Ama başkansanız her şeyin hesabını vereceksiniz. Tek başınıza imza atıyorsunuz. Ben bu durumu ortadan kaldırdım. Şimdi tek başına imza atmıyorum. 

 

Ahmet Nur Çebi - bjk.jpg
Ahmet Nur Çebi, "Amatörlerde, gelir ve giderin denk bütçelerden uzak şekilde hareket edilmesi de yanlıştı" değerlendirmesini yaptı / Fotoğraf: - bjk.com.tr

 

"100 milyon dolarlık inşaat 168 milyon dolara bitti"

Statla birlikte büyük bir heyecan geldi. Ancak 100 milyon dolarlık inşaat 168 milyon dolara bitti. Transferlerde hoyratça harcanan paralar nedeniyle stadın borcu bir türlü kapatılamadı. 

Son 3 yılda malum transferler oldu. Havalimanında uçağa binip giderken, başkanın haberi bile olmayan transferler var. Geçtiğimiz temmuz ayında 16 milyon 500 bin euro bonservis verilen transferler var. Bunları alt alta koyunca borcun nereden kaynaklandığı ortaya çıkıyor. Stat pahalıya yapılmasaydı, borç üçte bir olurdu. 

Amatörlerde, gelir ve giderin denk bütçelerden uzak şekilde hareket edilmesi de yanlıştı. Düşünün bir aile babasısınız, eşinize ve çocuklarınıza her istediklerini alıp borç içinde olduğunuzu söylemiyorsunuz. Daha sonra da evi satmak gibi bir durumun içinde kalıyorsunuz. 3 milyar borcun 450 milyon faizi var. Cumhurbaşkanının katkısıyla faizler düştü ancak bu henüz bize yansıtılmadı.

"Borçları düzene sokmak için 2 yıla ihtiyacımız var"

Borcun artmasında suistimal aramamalıyız ama bunu da göz ardı etmemeliyiz. Bu borçlar ödenir. 2+12 yıl içinde bu borçlar kapanıyor. 

Pandemi sonrasında dünya futbolunda yeni bir yapılanma olacak. 25-30 milyon euroluk futbol bütçesiyle bu borçlar ödenir. Giderlerin düşürüleceği 2 yıl yaşayacağız. Kontratlar var. Bu yükün düşmesi lazım. Bu süreci taraftarın desteğiyle atlatmak istiyoruz. 

Öyle Beşiktaşlılar var ki, evinin kirasını getirmek istiyor. Ben o parayı istemiyorum. Kimsenin evindeki huzurunu bozmasını istemiyoruz. Borçları düzene sokmak için 2 yıla ihtiyacımız var. Bu süreç sonunda borcu düzene sokacağız.

 

Ahmet Nur Çebi - AA.jpg
Beşiktaş Başkanı Çebi, eski transfer politikalarını eleştirerek, "3-5 milyon euro ödenen futbolcuyla uçakta poz vermeyeceğiz" dedi / Fotoğraf: AA

 

"Çalmayacağız, çaldırmayacağız"

Çalmayacağız, çaldırmayacağız, yastığa başınızı koyduğunuzda bunu bilmek bir güvencedir. 

Sergen gibi bir hoca getirdik, öze dönüş istiyoruz. Altyapının başına önemli bir hoca gelecek. Doğru mesajlar vereceğiz, 3-5 milyon euro ödenen futbolcuyla uçakta poz vermeyeceğiz. Popülist politikalar artık yok. 

Ben kimseye şampiyon olacağız demiyorum, en düşük bütçeyle her zaman şampiyonluğa oynayan bir takım oluşturacağımızın sözünü veriyorum. Bunun da bütçesi, şu andaki bütçenin yarısı kadar.

"Bırakmam Seni" kampanyası

Beşiktaş zor durumda. Giderler düşürülüp, gelirler artırılacak. Camianın desteğine ihtiyacımız var. Bu kampanyaya bağış veren herkesin ismini stattaki duvara yazacağız. 

Bundan sonra bankalara, UEFA'ya yalvaran, borçsuzluk kağıdı için futbolcunun kapısına giden bir sistem olmayacak. Gelen paralar tamamen ödemelere kullanılacak. 

Bizim yönetim olarak mal mülk satma yetkimiz yok. Tercihimiz ve planımız da, iş o noktaya gelmeden yeni bir yapılandırmayla borcu 12 yılda ödemek. Zamana ve desteğe ihtiyacımız var. Mal mülk satmayı düşünmüyoruz, inşallah da satmayız. 

 

Ahmet Nur Çebi - 3AA.jpg
Ahmet Nur Çebi, Ümraniye'de yapacakları altyapı tesisleri için açılan davayı kaybettiklerini göreve geldikten sonra öğrendiklerini belirtti / Fotoğraf: AA

 

"Adidas'la problemlerimiz var"

Adidas'la problemlerimiz var. Onlar bizi biz de onları üzüyoruz. Ticarette böyle şeyler olur. Önümüzdeki sezon onlarla devam edip etmeyeceğimiz ileride belli olacak. 

Altyapı tesisiyle ilgili Ümraniye'de zor bir durum var. Davayı kazandık demişlerdi ancak göreve gelince Danıştay'da davayı kaybettiğimizi öğrendik. Bu konuyu çözmek için gerekli her şeyi yapacağız. Sorunu çözdükten sonra da altyapı tesisini kuracağız. 

Sportif direktör konusu

Sportif direktör düşünülebilir ancak burada önemli olan Sergen hocanın isteyip istememesi. Eğer isterse, birini göreve getiririz. Ancak istememesi durumunda da kendisini huzursuz etmemek için sportif direktör almayız. Sorumluluk tamamen Sergen hocada.

Abdullah Avcı'yla önümüzdeki günlerde bir görüşme yapabiliriz. İlerleyen günlerde kendisinden yardımcı olmasını isteyeceğim ve umarım yardımcı olur.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU