ABD'deki protestolarda polis reformu talepleri artıyor; Demokratlar yasa tasarısı hazırlığında

Floyd'un polis şiddetiyle hayatını kaybetmesinin ardından başlayan protestolar ülke geneline yayıldı ve 13'üncü gününe girdi

Fotoğraf: Reuters

ABD Kongresindeki Demokratlar, George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesin ardından polise yönelik soruşturma başlatmanın önündeki engelleri azaltacak bir yasa tasarısı sunmayı planlıyor. 

Ülke geneline yayılan ve 13'üncü gününe giren protestolarda polis reformu talepleri artıyor. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

California eyaletinden Demokrat Temsilciler Meclisi Üyesi Karen Bass, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, polisleri eylemlerinden sorumlu tutma, onlara ön yargı eğitimi verme, suistimalleri takip etmeye imkan tanıyacak ve daha fazla şeffaflık sağlayacak söz konusu yasa tasarısını pazartesi günü sunmayı planladıklarını söyledi. 

Bass, ''Polis kültürünün değişme zamanı geldi ve söz konusu yasa tasarısının bu yönde atılmış önemli bir adım olacağına inanıyoruz.'' dedi.

Ulusal muhafızlar görevlendirilmişti

46 yaşındaki Floyd'un iki hafta önce dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken bir polisin uzun süre ensesine diziyle basması sonucu hayatını kaybetmesi, ülkede siyahlara yönelik polis şiddeti ve ırkçılık tartışmalarını tekrar alevlendirmişti.

Protestolar, olayların başladığı Minneapolis'ten ülke genelinde pek çok kente sıçramış, birçok eyalette ulusal muhafızlar görevlendirilmişti. 

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU