Sağlık Bakanlığı aşılama takviminde değişiklik yaptı

Bakanlık tarafından 81 ilin sağlık müdürlüğüne gönderilen yazıya göre, ilköğretim 1. ve 8. sınıf okul çağı aşılamaları 1 Temmuz itibarıyla Aile Hekimliği birimleri tarafından uygulanacak

Fotoğraf: AA

Sağlık Bakanlığı, 81 ilin sağlık müdürlüğüne gönderilen yazıyla aşılama takviminde değişikliğe gitti.

Buna göre ilköğretim 1. ve 8. sınıf okul çağı aşılamalarının, Bağışıklama Danışma Kurulu tavsiyesi doğrultusunda, Aile Hekimliği birimlerinde uygulanmasına karar verildi.

Yeni uygulama 1 Temmuz 2020'da başlayacak

İlköğretim 1. sınıfta KKK (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak) aşısının 2. dozu ve DaBT-İPA (Difteri, Boğmaca, Tetanos, Çocuk Felci) aşısının pekiştirme dozu, 8. Sınıfta da Td (Tetanoz, Difteri) aşısının pekiştirme dozunun uygulandığı anımsatılarak, şu ifadeler kullanıldı:

Yapılan değişiklikle ilköğretim 1.sınıfta okullarda yapılan KKK ve DaBT-İPA aşıları, 1 Temmuz 2016 tarihinde doğanlardan başlamak üzere 48. ayına girmiş olan tüm çocuklara Aile Hekimliği birimlerinde yapılacak. İlköğretim 8. sınıfta okullarda uygulanan Td aşısı da 1 Temmuz 2007 tarihinde doğanlardan başlamak üzere 13 yaşına (156. ay) girmiş olan tüm çocuklara, Aile Hekimliği birimlerinde uygulanacak.  

Açıklamada ayrıca 1 Temmuz 2016 tarihinden önce doğmuş ve halen ilköğretime başlamamış olan çocukların KKK ikinci dozu ve DaBT-İPA aşısının da 2020-2021, 2021-2022 ve 2022-2023 eğitim ve öğretim dönemlerinde yine okullarda uygulanacağı belirtildi.  

Uygulama, 1 Temmuz 2020 itibarıyla başlayacak. 

Açıklamada ebeveynlerin, çocuklarının aşılanma bilgilerini aile hekimlerine başvurarak, kayıtlardan ve aşı kartlarından takip etmeleri, çocuklarının aşılanma zamanı geldiğinde gecikmeksizin aile hekimliği birimlerine başvurmaları gerektiği de belirtildi.

 

Independent Türkçe, AA

 

 

DAHA FAZLA HABER OKU