Libya'da UMH güçleri, başkentin güneyindeki Trablus Havalimanı'na ilerliyor

Ordu birlikleri, başkentin güneyindeki havalimanı yakınındaki Kayih mahallesinde kontrolü sağladı

Fotoğraf: AFP

Libya'da Trablus Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) güçleri, Tobruk Merkezli Libya Ulusal Ordusu (LUO) lideri Halife Hafter'e bağlı milislerin ele geçirdiği Trablus Havalimanı'nı geri almak için operasyon başlattı. 

UMH'nin yürüttüğü Öfke Volkanı Operasyonu basın biriminden yapılan açıklamaya göre, topçu birlikleri havalimanı içindeki Hafter milislerine ait üç silahlı aracı imha etti.

Öte yandan, güvenlik kaynakları ordu birliklerinin, Trablus Havalimanı'nın yakınındaki el-Kayih mahallesini milislerden arındırdığını, havalimanına ulaştığı burada Hafter milisleriyle yoğun çatışmaların devam ettiğini paylaştı.

UMH'ye bağlı güçlerin yürüttüğü Öfke Volkanı Operasyonu basın biriminden yapılan yazılı açıklamaya göre, 7 bomba imha uzmanı, Halife Hafter'e bağlı milislerin başkentin güneyindeki sivil yerleşim bölgelerine tuzakladığı el yapımı patlayıcı (EYP) ve mayınları etkisiz hale getirirken yaralandı. 

Ordu birlikleri, son olarak 25 Mayıs'ta başkentin güneyinde aralarında Hamza, Yermuk, Es-Savarih askeri kamplarının da yer aldığı geniş bir bölgeyi milislerden arındırmıştı.

Başkentin güneyindeki bazı noktalardan geri çekilen Hafter güçlerinin, yerleşim bölgelerindeki konut ve yollara çok sayıda patlayıcı tuzakladığı ortaya çıkmıştı.

Hafter'e bağlı milisler, 4 Nisan 2019'da başkenti ele geçirmek için saldırı başlatmıştı. Bu süre zarfında pek çok yerleşim alanı hedef alınmış ve çok sayıda sivil yaşamını yitirmişti.

Hafter milisleri, 6 Nisan 2019'da başkentteki havalimanını ele geçirmişti.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU