Kerkük’te operasyon: Yüzlerce IŞİD’li yakalandı

Irak'ın Kerkük kentinin güneyinde, IŞİD’e yönelik son 3 ayda düzenlenen operasyonlarda yaklaşık 200 üyesinin yakalandığı belirtildi

Kerkük’te büyük operasyon / Fotoğraf: Reuters

Irak'ın Kerkük Operasyonlar Komutanı Korgeneral Saad Harbiye, kentin güneyinde yürütülen IŞİD operasyonlarına dair açıklamalarda bulundu.

General Harbiye, "Son 3 ayda gerçekleştirilen operasyonlarda 200 terörist yakalandı" diyerek, özellikle son beş aydır Kerkük'ün güneyindeki IŞİD militanlarına yönelik operasyonlarını artırdıklarını söyledi.

Harbiye, operasyonlarda yaklaşık 100 IŞİD mensubunun da öldürüldüğü bilgisini verdi.

 

Kerkük’te büyük operasyon: Yüzlerce IŞİD’li yakalandı
Kerkük’te büyük operasyon / Fotoğraf: Reuters

 

“Yuvalandıkları bölgede operasyonlar devam edecek”

Korgeneral Harbiye, IŞİD mensuplarının en çok yuvalandıkları kentin batısında yer alan Hemrin dağları, güneydeki Eş-Şay, Zegetun ve Abu Hanacir vadileri gibi bölgelerde operasyonların devam edeceğini kaydetti.

IŞİD, Haziran 2014'te Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin tamamı ile Diyala ve Kerkük vilayetlerinin bir kısmını ele geçirmiş, söz konusu bölgeler yıllar içinde örgütten geri alınmıştı. 

Eski Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, 9 Aralık 2017'de örgüte karşı zafer kazanıldığını duyurmuştu.

IŞİD’in bölgeden çıkarılması ve kentlerin geri alınmasının üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen örgütün özellikle Kerkük, Diyala, Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin kırsal bölgelerinde saldırıları devam ediyor.

 

Independent Türkçe, AA
 

DAHA FAZLA HABER OKU