“Patlamamış bomba" tehlikesine rağmen ateşkesten sonra 271 bin İdlibli evlerine döndü

Suriye'nin İdlib bölgesinde 6 Mart'ta yürürlüğe giren ateşkesin ardından son 2,5 ayda 271 bin 356 sivil evlerine döndü

Ateşkesten sonra 271 bin İdlibli evine geri döndü / Fotoğraf: AA

İdlib'de göç verilerine ilişkin çalışmalar yürüten Suriye Müdahale Koordinatörlüğü Müdürü Muhammed Hallaj'dan alınan bilgiye göre, Esad rejimi ve destekçilerinin askeri operasyonlarının durması ve ateşkes sağlanmasıyla daha önce göç etmek zorunda kalan sivillerin evlerine dönüşü devam ediyor.

Ateşkesin ardından geçen son 2,5 ay sürede yaklaşık 54 bin 271 aileden oluşan 271 bin 356 bin sivil, İdlib kenti ve kırsalı ile Halep kırsalındaki yerleşimlere geri döndü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“Patlamamış bombalara dikkat” uyarısı

Evlerine dönenler, sivil toplum kuruluşlarının yardımlarına halen büyük ölçüde ihtiyaç duyuyor.

Sivillerin döndükleri yerlerde patlamamış bomba kalıntılarına da dikkat etmeleri gerekiyor.

Kalabalık kamplar, derme çatma çadırlar ya da arazilerde barınmanın zorluğu ile yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılma riski, sivilleri, ateşkesin sağladığı güvenli ortamdan istifade ederek evlerine dönmeye teşvik ediyor.

Öte yandan Esad rejimi ordusu ve İran destekli silahlı gruplardan oluşan rejim güçlerinin karadan ilerlemesiyle evleri bu güçlerin kontrolündeki bölgelerde kalan siviller ise tüm zorluklara rağmen Türkiye-Suriye sınır hattındaki kamplarda yaşamlarına devam etmeyi tercih ediyor.

Ateşkes devam ederse daha fazla sivil dönecek

Türkiye ve Rusya, 12 Ocak 2020'de ateşkesin başlaması için mutabık kaldı ancak Esad rejimi ve müttefikleri, ateşkesi hiçe sayarak İdlib'deki saldırılarını sürdürdü. 

Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 5 Mart'ta Rusya'nın başkenti Moskova'da yeni bir mutabakat sağladı. 

Son ateşkes 6 Mart 2020 saat 00.01'den itibaren yürürlüğe girdi. Rejim güçlerinin zaman zaman ihlallerine rağmen, ateşkese büyük ölçüde riayet ediliyor.

Ateşkesin sürmesi halinde daha fazla sivilin evlerine dönmesi bekleniyor.

 

Independent Türkçe, AA
 

DAHA FAZLA HABER OKU