Libya Ordusu, Hafter milislerinin bir HSS ve SİHA'sını imha etti

Halife Hafter'e bağlı milislerin denetimi altındaki Vatiyye Askeri Hava Üssü'ne BAE tarafından sevk edilen Rus yapımı Pantsir hava savunma sistemi ve Çin yapımı Wing Loong II tipindeki silahlı insansız hava aracının imha edildiği açıklandı

Fotoğraf: AA

Libya'nın başkenti Trablus'un yaklaşık 140 kilometre güneybatısındaki Vatiyye Askeri Hava Üssü'nde Hafter milislerine ait hedeflere hava harekatları gerçekleştirildi.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Libya Ordusu Resmi Sözcüsü Yarbay Muhammed Kununu, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından söz konusu üsse sevkedilen Rus yapımı Pantsir tipinde ikinci hava savunma sisteminin de (HSS) imha edilmesinin yanı sıra, Çin yapımı Wing Loong II tipinde bir silahlı insansız hava aracının (SİHA) vurulduğunu açıkladı.

Hava üssündeki iki silah deposunun da Libya Ordusu'na bağlı hava unsurları tarafından hedef alındığı belirtildi.

Ordu, yine BAE tarafından temin edilen Rus yapımı bir Pantsir tipi hava savunma sisteminin de dün imha edildiğini açıklamıştı.

Libya hükümetine bağlı güçler, 25 Mart'ta "Barış Fırtınası" operasyonunu başlatmış, 13 Nisan'da da Trablus'un batısındaki 7 belde ve bir şehri Hafter milislerinden geri alarak başkentten Tunus sınırına kadar uzanan sahil şeridinde 3 bin kilometrekarelik alanı milislerden temizlemişti.

Çölün ortasında geniş ve korunaklı bir askeri alan olan başkentin 140 kilometre güneybatısındaki Vatiyye, 7-10 bin askerlik kapasitesiyle stratejik açıdan önem taşıyor.

Libya Ordusu, üssü milislerden geri almak için düzenlenen operasyonlarla "paralı asker ile milislerin barınağı ve sivillere yönelik hava saldırılarının merkezi durumundaki Vatiyye Askeri Hava Üssü'nün etkisiz hale getirilmesinin amaçlandığını" bildirmişti.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU