HDP'li 3 belediyeye kayyım, 4 başkana gözaltı

Siirt’e vali, Kurtalan ve Baykan belediyelerine kaymakamlar kayyım olarak atandı. Iğdır Belediye Başkanı da dahil olmak üzere 4 başkan gözaltına alındı

Fotoğraf: AA

İçişleri Bakanlığı, Siirt Belediye Başkanı HDP'li Berivan Helen Işık ile Baykan ve Kurtalan ilçelerinin belediye başkanlarını görevlerinden aldı.

Siirt Belediye Başkanı HDP'li Berivan Helen Işık ile Baykan Belediye Başkanı HDP'li Ramazan Sarsılmaz ve Kurtalan Belediye Başkanı HDP'li Baran Akgül, İçişleri Bakanlığı'nca görevlerinden alındı.

Siirt'e Vali Ali Fuat Atik, ilçelerde ise kaymakamlar belediye başkanı olarak görevlendirildi. 

Kayyım atamalarının ardından Siirt ile Baykan ve Kurtalan belediye başkanları, haklarında yürütülen terör soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

Iğdır Belediye Başkanı da gözaltında

HDP'li Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş, hakkında yürütülen bir terör soruşturması kapsamında gözaltına alındığı bildirildi.

Anadolu Ajansı’nın (AA) aktardığına göre İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Cumhuriyet savcılığınca Akkuş hakkında yürütülen bir terör soruşturması kapsamında sabah saatlerinde Iğdır Belediyesi hizmet binası ile Akkuş'un kent merkezindeki evine geldi.

Ekipler, çevresini bariyerlerle kapattıkları belediye binasındaki Akkuş'un makam odası ile evinde aynı saatlerde arama başlattı.

Polisler daha sonra Belediye Başkanı Akkuş'u evinde gözaltına alıp emniyete götürdü.

Güvenlik güçlerinin, belediye hizmet binası ile Akkuş'un evindeki aramalarının ve olaya ilişkin soruşturmanın sürdüğü belirtildi.

Aramalar sırasında zırhlı araç desteğindeki polisler de belediye binası çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU