Milli Savunma Akar ve komuta kademesinin aldığı "terhis süresini 1 ay uzatan karar" yürürlüğe girdi

Karar, Cumhurbaşkanı Kararı ile Resmi Gazete’de yayımlandı

Fotoğraf: AA

1 Kasım 2019 ile 1 Aralık 2019 tarihleri arasında askere gidenlerin terhis süresini 1 ay uzatan karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Kararı olarak yayımlanan kararda şu ifadeler yer aldı: 

1 Kasım 2019-1 Aralık 2019 tarihleri arasında silahaltına alınan erbaş ve erlerin askerlik hizmet süresinin bir ay uzatılmasına, 7179 sayılı Askeralma Kanununun 5’inci maddesinin ikinci fıkrası gereğince karar verilmiştir.

 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve komuta kademesinin katıldığı toplantıda TSK'daki koronavirüs tedbirleri ile yeni alınacak önlemler değerlendirilmişti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar kararla iligli olarak "Bugüne kadar Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde gözümüz gibi sakındığımız Mehmetçik ile yeni gelecek evlatlarımızın salgına karşı korunması maksadıyla daha önce kritik dönemlerde uyguladığımız gibi nisan ayında askere alınacak 53 bin yükümlü gencimizin silah altına alınmasının ertelenmesinin, birliklere yeni er gelmeyeceği için de Kasım 2019 celp döneminde silah altına alınanların hizmet süresinin bir ay uzatılmasının ve bir ay sonra konunun yeniden incelenmesinin uygun olacağı değerlendirilmiştir" demişti.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU