Albayrak’tan sonra BDDK’dan bankalara mesaj: Kararlara uymaya davet ediyorum

BDDK Başkanı Akben: Tüm bankalarımızı müşteri odaklı davranmaya, kredi kanallarını açık tutmaya, kurumumuz ve sektör birlikleri tarafından alınan kararlara uymaya davet ediyorum

Fotoğraf: AA

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın özel bankalar için kullandığını “Takındıkları tavır bizi üzüyor” açıklamasının ardından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) da bir mesaj geldi.

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bankalara iletilen talimatların yakından izlendiğini belirtti ve alınan kararlara uyulması yönünde telkinde bulundu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Akben, şu açıklamayı yaptı:

Bankalara iletmiş olduğumuz talimatların uygulamasını yakından izliyoruz.

Bankacılık sektörümüz salgın sürecine gerek sermaye yapısı gerekse kaynak ve varlık kalitesi açısından güçlü bir şekilde girdi.

Aynı dönemde özel bankalarımızın toplam kredi hacminin yaklaşık 5 milyar TL daraldığına şahit olduk.

Bankalarımızın yurt dışı yerleşiklerle yapacakları hiçbir işlem türüne ilişkin yasaklayıcı bir tavır almadık.

Yurt içinde yapılacak swaplara yönelik herhangi bir kısıtlamamız söz konusu değildir.

Tüm bankalarımızı müşteri odaklı davranmaya, kredi kanallarını açık tutmaya, kurumumuz ve sektör birlikleri tarafından alınan kararlara uymaya davet ediyorum.

Kamu bankalarımızın kredi destek programlarını başarıyla yürüttüklerini, son 10 günde 27,5 milyar TL ilave kredi hacmi oluşturduklarını görüyoruz.

Sermaye yeterlilik oranımız yüzde 17,7 ile uluslararası standart olan yüzde 8'in, ihtiyatlı olarak yüksek belirlediğimiz hedef oranımız olan yüzde 12'nin ve de diğer birçok benzer ülke oranlarının üzerinde bir seviyeye sahiptir.

 

AA, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU