Erdoğan ilk kez duyurdu: Libya'da birkaç şehidimiz var

İzmir'deki açılış töreninde konuşan Erdoğan, Libya'da Türk askerlerinin Suriye Milli Ordusu ile birlikte mücadele ettiğini söylerken, "Birkaç şehidimiz var. Ama lejyonerlerden 100'e yakınını etkisiz hale getirdik" dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya'da Tobruk merkezli Libya Ulusal Ordusu'na (LUO) karşı orada bulunan Türk askerlerinin ve Suriye Milli Ordusu (SMO) mensuplarının mücadelesinin devam ettiğini ve 'birkaç şehidin olduğunu' bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İzmir’de Kuzey Ege Otoyolu açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Libya’nın meşru Başbakanı ile yönetimiyle masaya oturduk, imzaları attık. Biz gayrimeşru Hafter’e karşı, ücretli, lejyoner Hafter’e karşı biz orada yönetici, kahraman askerlerimiz ve Suriye Milli Ordusu’ndan ekiplerimizle beraber oradayız. Mücadeleyi orda sürdürüyorlar. Tabii birkaç tane şehidimiz var. Ama birkaç tane şehidimizin karşılığında da 100’e yakın orada, o lejyonerlerden etkisiz hale getirdik. Kardeşlerim, şunu hiçbir zaman unutmayacağız; Şehitler tepesi boş kalmayacak"

Erdoğan, "Ülke ve millet olarak yeni bir istiklal mücadelesi verdiğimizi söylüyoruz. Bu mücadelede ülkemizin çıkarlarıyla diğer güçlerin çıkarları zaman zaman çatışıyor. Gerekirse tek başımıza adımlar atarak ülkemizi doğru hedeflerine götürmeye çalışıyoruz. Artık Türkiye'nin gücü ve kapasitesi, bağımsız siyaset izlemeye ve bunu sahada hayata geçirmeye yeterlidir" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Libya'da şehit olan askerlerlerle ilgili daha fazla ayrıntı vermedi.

Dün cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Libya'da SMO unsurlarının varlığından ilk kez bahsetmişti.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU