Cumhurbaşkanı ile sinemacılar buluştu... "Burada bir reis var"

Cumhurbaşkanı dün sinema sektörü temsilcilerini kabul etti, bir saat 10 dakika süren toplantıda bakın neler konuşuldu?

Cumhurbaşkanı ile Oktay Kaynarca arasında "Reis" diyaloğu yaşandı / Fotoğraf: AA

Mars Group ile film yapımcıları arasında devam eden, “mısır krizi” olarak adlandırılan anlaşmazlık dün Cumhurbaşkanlığı’nda masaya yatırıldı. Külliye’nin konukları, sinemacılar, oyuncular, yapımcılar ve yönetmelerdi.

Bir masa etrafında toplanan konuklar ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında geçen diyaloglar hem siyaset hem sanat içerikli oldu.

Toplantıda neler konuşuldu?

Toplantıda senarist ve yapımcı Bahadır Özdener, "Başkanlık sistemini son iki haftada idrak ettik. Sağladığınız birlik sayesinde artık aramızda ayrılık gayrılık olmaz" dedi.
 


Cumhurbaşkanı Erdoğan, sinema sektörünün uluslararası alanda çok daha güçlü hale gelmesi gerektiğini söyledi. Türk kültür ve tarihini yansıtan filmlerin sayısının artması gerektiğinin altını çizdi. “Devlet yöneticileri olarak üzerimize düşeni yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz” dedi.
 


Yılmaz Erdoğan’dan teşekkür

Yönetmen, oyuncu ve yapımcı Yılmaz Erdoğan, Türk sinema ve dizi sektörünün uluslararası alanda rekabet gücünün artırılmasını amaçlayan yasa teklifinin kısa sürede Meclis Genel Kurulu'na gelerek yasalaşmasına değindi ve sorunlarının çözümü noktasında daha önce böyle bir ivme ve hızı görmediklerini söyledi. 

“Sektörün sorunlarının çözümünde gösterdiğiniz hassasiyet ve kabul için teşekkürler”

 


Oyuncu ve yapımcı Şahan Gökbakar da söz aldı. Milli sinema ve geleceği açısından çok önemli bir adım atıldığını belirtti. Gökbakar, Erdoğan'ın yasayı onayını 'tarihi bir imza' olarak niteledi. 
 


Görüşmede esprili anlar da yaşandı. Atv’de yayınlanan ‘Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz' dizisinin başrol oyuncusu Oktay Kaynarca, "Bizim dizimizi de izlemiyorsunuz sanırım. Sayın Bahçeli hep bizim diziden bahsediyor" dedi. Erdoğan ise "Olur mu öyle şey? Ben de izliyorum" karşılığını verdi. Dizide Kaynarca'ya "Reis" dendiği hatırlatılınca Erdoğan, "Burada bir tane reis var" dedi.
 

 

DAHA FAZLA HABER OKU