Uzmanlardan ortak görüş: Bölgede bir deprem bekleniyordu

Elazığ'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremden sonra uzmanlardan ilk yorumlar gelmeye başladı. Uzmanlar bölgede deprem olmasının şaşırtıcı olmadığını, beklenen bir depremin meydana geldiğini söyledi

Elazığ’da meydana gelen depremin ardından televizyonlara bağlanan uzmanlar bir süredir bölgede bir deprem beklediklerini söyledi.  

Büyük bir enerji boşaldı

Deprem sonrası CNN Türk’e açıklamalar yapan Prof. Şükrü Ersoy, Elazığ'da daha önce bir deprem olduğunu hatırlatarak şöyle konuştu:

Bu bölgenin kritik olduğunu söylemiştim. Doğal yolu fay hattının gerilimi yüksek bir bölge. Böyle bir depremin olabileceği kanaati hakimdi. Doğu Anadolu'da uzun süreden beri bir deprem yoktu. Beklenen bir depremdi. Ama bu deprem önemli. Yer kabuğunu kırmış olabilir. Bu anlamda da büyük bir enerji boşalmıştır. Bir iki evde hasar olmaması net bilgi göstermez. Ciddi bir hasar vardır. Umarım ölümler yoktur. Özellikle kırsaldaki evler ciddi zarar görmüş olabilir. Bu yüzden müdahalelerin hızlı  olması gerekir. Bir de hasar görmüş evlere vatandaşların girmemesi gerekir. Artçılar olacak. Sokaklarda da evlerin hemen önünde değil açık alanlarda olmaları gerekir.

Tablo karamsar görülüyor

Depremin çok geniş bir alanda hissedildiğini belirten Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Pampal ise şu değerlendirmeyi yaptı:

Osmaniye'den bile hissedildi. Arada çok büyük uzaklık var. Yakında bilgiler gelmeye başlar. Ama maalesef karamsar bir tablo görünüyor. Deprem yıkıcı. Bölgenin yapı stoku iyi değil, riskli. Kırsal bölgelerdeki yapılar emin olun kötü olmuştur. Diliyorum ki can kaybı az olmuştur.

Doğu Anadolu Fayı harekete geçti

Habertürk yayınına katılan Prof. Dr. Naci Görür ise görüşlerini şöyle ifade etti:

Ben Elazığlıyım. Bu büyük bir deprem. Elazığ'a en fazla 25-30 kilometre uzaklıkta Sivrice Gölü'nün bulunduğu yerde. Oradan Doğu Anadolu Fayı geçiyor. Bu fay Kuzey Anadolu Fayı'ndan sonra Türkiye'nin en büyük fayı. Tarihi süreç içersinde orada çok büyük depremler oluşmuştu.

Senelerdir yetkilileri uyarıyoruz. Burada deprem bekliyorduk. Risk sıralamasında ön sırada geliyordu. Bu depremin bir de önemi Doğu Anadolu Fayı bir ölçüde harekete geçti. Bu şu demek, Kuzey Anadolu Fayı aşağı yukarı 1939-1999 arasında 7 büyüklüğünde deprem üreterek enerjisini büyük ölçüde boşalttı ve İstanbul kapılarına dayandı.

Doğu Anadolu Fayı uzun süredir suskundu. Bizim endişemiz Doğu Anadolu Fayı da günün birinde harekete geçerse, uzun süre deprem olmayan yerler bu faya bağlı olarak belirli tetiklenmelerle kırılıp büyük depremler üretebilir diye. Bu fay biz endişelendiriyor. Elazığ ile Bingöl arası, Elazığ le Adıyaman Sincik arası tehdit altına girmesi demektir. O bakımdan endişe ediyoruz. Bu fay Kuzey Anadolu Fayı gibi uzun zamandır enerji biriktiriyordu. Biz yer bilimcilerin bu fay harekete geçer diye tedirginliğimiz vardı.

Doğu Anadolu Fayı üzerinde uzun zamandır deprem olmayan yerler var. Özelilkle Kahramanmaraş mesela. Daha güneye doğru seri depremlerin başlama olasılığı olabilir. Bu küçük bir deprem değil. Dolayısıyla sıvılaşmaya uygun zeminlerde yıkım olmuş olabilir. Şu anda yetkililer bunu bilemezler. Fay boyunca olan yerlerde köyler var. Orada evler usulüne uygun yapılmaz, mühendislik hizmeti görmemiştir. İnşallah olmaz ama zayiatın olabileceğini düşünüyorum.

Independent Türkçe, CNN Türk, Habertürk

DAHA FAZLA HABER OKU