ABD’de emek ihlallerine dikkat çekme eylemi: İnşaat şirketinin önüne dev sıçanlar konuldu

Sıçan balonları ilk kez Chicago’da 30 yıl önce protesto amaçlı kullanılmıştı

Daha önce de kullanılan sembol nedeniyle sendikaya dava açılmıştı (AFP)

ABD’de sendikalar işçi ve işveren arasındaki anlaşmazlıklara dikkat çekmek için şirket ofislerinin önüne devasa sıçan balonları yerleştirdi. Şişme fareler ilk kez 30 yıl önce Chicago’da bir sendika tarafından kullanılmıştı.

Sendika idarecilerinden Justice Favor, “Bu sembolü adaletsizliği göstermek için kullanıyoruz” dedi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İşçileri temsilen bir inşaat şirketinin Manhattan’daki ofisinin önüne devasa fare balonu koyan sendika, şirketi inşaat işçilerine sendika dışındakilerin aldığı ücreti ödemekle suçluyor. 

AFP’ye konuşan 37 yaşındaki Favor, “İnsanlar durup, ne olduğunu öğrenmek istiyor. Bu farkındalık yaratmak açısından harika bir araç” dedi. 

Devasa fare balonlar, ilk kez 30 yıl önce Chicago’da kullanılmasının ardından 1990’ların sonunda New York sokaklarında aşina hale gelmişti. “Uyuz sıçan” olarak bilinen sembolün bir Twitter hesabı da var ve The Sopranos dizisinin bir bölümünde de kullanılmıştı. 

AFP’nin aktardığına göre yoldan geçenlerin hepsi şişme sıçanların ne anlama geldiğini bilmediğinden sendikalı işçiler kaldırımda bekleyerek yaşanan sıkıntılara dair bilgi veriyor. 

 

afp1.jpg
"Uyuz sıçan" sendikaların gerçekleştirdiği eylemler açısından önemli bir sembol (AFP)

 

Sendika lideri Mike Hellstrom, çirkin sıçanların “sömürünün nasıl göründüğünü doğru biçimde tasvir ettiğini” belirtiyor. 

Bu yılın başında Ulusal Çalışma İlişkileri Kurumu (NLRB), sendikanın New York’ta devasa fareyi sergilemesini engellemek için mahkemeye gitmişti. Yargıç sendikanın yanında yer alarak eylemin anayasa çerçevesinde ve fikir özgürlüğü kapsamında olduğunu söylemişti. 

Sendika avukatı davaya yönelik, “Saldırgan biçimde hala bu sembolü mahkum etmeye çalışıyorlar” ifadelerini kullandı. 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU