Washington İsrail sağı üzerindeki ilmiği sıklaştırıyor

Ben-Gvir ve Smotrich'in etrafındaki çember yavaş yavaş hedef alınıyor

Itamar Ben-Gvir (solda) ve Bezalel Smotrich (AFP)

Başkan Joe Biden yönetiminin Gazze Şeridi'ne giden insani yardım konvoylarına yönelik saldırıların arkasındaki aşırı sağcı İsrailli gruba yaptırım uygulanacağını açıklamasının ardından Washington, İsrail aşırı sağı üzerindeki ilmiği daha da sıkılaştırdı.

İsrailli kaynaklar, Biden yönetiminin, Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ve Maliye Bakanı Bezalel Smotrich gibi aşırı sağcı bakanları çevreleyen tüm çevreleri kademeli olarak hedef aldığını belirtti.

Yeni yaptırımlar, Gazze Şeridi'ne yardım sevkiyatlarına saldıran ve zarar veren ‘Tzav 9’ isimli grubu hedef aldı.

Tzav 9 üyeleri, Gazze Şeridi'ne giden yardım tırlarına Batı Şeria'nın el-Halil kenti yakınlarında defalarca saldırarak ilerlemelerini engellemiş, tırların içindekilere zarar vermiş ve bir keresinde iki tırı ateşe vermişti.

Söz konusu grup saldırıların arkasında olduğunu doğruladı. Hamas'a yardımların ulaşmasını engellemek için harekete geçtiğini iddia eden grup, İsrail hükümetini Hamas'a ‘hediyeler’ vermekle suçladı.

Saldırılar büyük ölçüde Nisan ayında İsrail'in Gazze Şeridi'ne daha fazla yardım ulaşmasını sağlamak için Ürdün'den gelen yardım yolunu genişletmeyi kabul etmesiyle başladı.

Daha sonra yapılan soruşturmalar, İsrail güçlerinin Gazze Şeridi'ne doğru yola çıkan yardım tırlarının yerini aşırı sağcı aktivistlere bildirerek tırların durdurulmasını ve içindekilerin yağmalanmasını sağladığını gösterdi.

Görevden alınan İsrail Emniyet Genel Müdürü Kobi Shabtai, geçen ay hükümetin adli danışmanına yazdığı ve perşembe günü yayınlanan bir mektupta, Ben-Gvir'in polis devriyelerinin yardım konvoylarını korumasını engellemeye çalıştığını ve kendisini ‘sonuçlarına katlanmakla’ tehdit ettiğini açıkladı. Ben-Gvir saldırıları kınamış, ancak aktivistlerin Gazze'deki Filistinlilere yardım götürülmemesi talebine katıldığını da belirtmişti.

Bu, Washington'un son birkaç ay içinde Ben-Gvir ve Smotrich'in yörüngesindeki kişiler de dahil olmak üzere İsrail sağına karşı uyguladığı ilk yaptırım değil.

Washington Nisan ayında, Ben-Gvir'e çeşitli konularda danışmanlık yapan yakın müttefiki Bentzi Gopstein ve aşırılık yanlısı Lahava örgütü için çalışan eşi Ayala gibi Ben-Gvir'e yakın kişilerle bağlantılı olan ya da onlar için çalışan dernekler de dahil olmak üzere bir dizi yerleşimci ve Yahudi bağış toplama derneğine yaptırım uygulamıştı. Şubat ayında yaptırımlar, Smotrich ve Ben-Gvir'e yakın olan Lennon Levy ve David Hai Hasadi'nin de aralarında bulunduğu diğer kişileri de hedef aldı.

Konuyla ilgili olarak daha önce İsrail medyasına konuşan ABD'li bir yetkiliye göre Biden yönetimi, İsrail hükümetinin en aşırı üyelerinden bazılarının siyasi yörüngesindeki kişileri kademeli olarak hedef alırken, bakanların kendilerini (Ben-Gvir ve Smotrich) cezalandırmayı erteliyor.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU