ABD'li dört akademisyen Çin'de bıçaklı saldırıya uğradı

Çin'deki bir üniversite ile ortaklığın bir parçası olarak Çin'de bulunan dört öğretim görevlisinin, kuzeydoğudaki Jilin kentinde halka açık bir parka yaptıkları “günübirlik ziyaret sırasında meydana gelen ciddi saldırıda” yaralandıkları belirtildi

Cornell Üniversitesi tabelasının yanında yürüyen bir kadın / Fotoğraf: AP (Arşiv)

Üniversite bugün yaptığı açıklamada, bir Amerikan üniversitesinden dört öğretim görevlisinin Çin'in kuzeydoğusundaki bir parkta meydana gelen bıçaklama olayında yaralandığı doğrulandı.

Iowa eyaletinde bulunan Cornell Üniversitesi, Çin'deki bir üniversite ile ortaklığın bir parçası olarak Çin'de bulunan dört öğretim görevlisinin, kuzeydoğudaki Jilin kentinde halka açık bir parka yaptıkları “günübirlik ziyaret sırasında meydana gelen ciddi saldırıda” yaralandıkları belirtildi.

Üniversite Başkanı Jonathan Brand şunları söyledi: “Dört akademisyen ile irtibat halindeyiz ve bu süre zarfında onlara yardım teklif ediyoruz.”

Şarku’l Avsat’ın DPA'dan aktardığına göre Jonathan Brand “Bu programa katılan hiçbir öğrenci yok” ifadelerini kullandı.

Basında yer alan haberlere göre, dört akademisyen hafta sonu şehrin Bishan Parkında bıçaklandı.

Saldırının koşulları ve kurbanların durumu henüz netlik kazanmış değil. Bir sözcü, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın bilgilendirildiğini ve “durumu takip ettiğini” belirtti.

Çin sosyal medyasında yer alan görüntülerde kurbanlar kanlar içinde yerde yatarken görülüyor. Olayla ilgili paylaşımların Çin sosyal medya platformu Weibo'da yayınlandıktan kısa bir süre sonra silindiği görüldü.

Çin medyası, bu sabah itibarı ile olaydan bahsetmedi.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Şarku'l Avsat'ın haberlerine ulaşmak için tıklayın

DAHA FAZLA HABER OKU