Reuters: Putin, Ukrayna'daki mevcut cephelerde ateşkes istiyor

Reuters’a konuşan Rus kaynaklar, Putin'in Ukrayna'da üzerinde uzlaşılmış bir ateşkesle savaşı durdurmak istediğini fakat Ukrayna ve Batı’nın olumlu karşılık vermemesi hâlinde savaşı sürdürmeye hazır olduğunu belirtti

Fotoğraf: AA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'da üzerinde uzlaşılmış bir ateşkesle savaşı durdurmaya istiyor.

Reuters’ya konuşan dört Rus haber kaynağı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'daki mevcut cephe hatlarındaki kazanımları koruyan, üzerinde uzlaşılmış bir ateşkesle savaşı durdurmaya hazır olduğunu fakat Ukrayna ve Batılı devletlerin olumlu karşılık vermemesi hâlinde savaşı sürdürmeye hazır olduğunu belirtti.

Putin'in yakın çevresindeki görüşmelere yakın kaynaklardan üçünün verdiği bilgiye göre Putin, Batılı devletlerin müzakereleri engellemeye yönelik girişimlerine ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski'nin müzakereleri reddetme kararına yönelik hayal kırıklığını danışmanlarına iletti.

Putin'le çalışmış ve Kremlin'deki üst düzeydeki görüşmeler hakkında bilgi sahibi olan bir Rus haber kaynağı, "Putin gerektiği kadar savaşabilir ama savaşı durdurmak için ateşkese de hazır" dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov'un açıklamasına göre Putin, Rusya'nın hedeflerine ulaşmak için diyaloğa açık olduğunu defalarca söyledi ve "sonsuz bir savaş" istemediğini dile getirdi.

İktisatçı Andrei Belousov'un geçen hafta Rusya Savunma Bakanı olarak atanması, bazı Batılı askeri ve siyasi analistlerce uzun süredir devam eden savaşı kazanmak için Rus ekonomisinin sürekli savaşa hazır hâle getirilmesine yönelik bir adım olarak yorumlandı.

Fakat kaynaklar, Mart ayında yeniden devlet başkanı olarak seçilen Putin'in Rusya'nın mevcut ivmesini savaşı sonlandırmak için kullanmayı tercih edeceğini belirttiler.

Üç kaynak, Putin'in savaş alanındaki büyük çaplı bir ilerlemenin ülke çapında yeni bir seferberlik gerektireceğini düşündüğünü ve bunu istemediğini söylerken, Putin'i tanıyan bir kaynak ise Eylül 2022'deki ilk seferberlikten sonra Putin'in popülaritesinin azaldığını dile getirdi.

Kaynakların hepsi, Rusya'nın NATO topraklarında gözünün olmadığını Putin'in danışmanlarına söylediğini belirtirken, Putin'in Ukrayna'daki muhtemel bir ateşkeste hâlihazırda kazanılmış topraklardan vazgeçmesinin söz konusu olmadığını vurguladı.

 

Independent Türkçe, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU