İstanbul'da kadına şiddete karşı eylemlerde gözaltına alınan 226 kişi ifadelerin ardından serbest bırakıldı

Dünkü eylemler nedeniyle 12'si erkek olmak üzere toplam 226 kişi gözaltına alınmıştı

Fotoğraf: BirGün

İstanbul’da "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü"nde yapılmak istenen gösterilere polisin müdahalesi sonucu gözaltına alınan 226 kişi, ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

25 Kasım Kadın Platformu, Beyoğlu’nda bulunan Tünel’de eylem çağrısı yapmıştı. 

Platformun çağrısı sonrasında Beyoğlu Kaymakamlığı, bölgede yürüyüşlerin ve eylemlerin yasaklandığını duyurmuştu. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İstanbul Valiliği kararıyla da M2 Yenikapı- Hacıosman Metro hattının, Şişhane ve Taksim istasyonlarının ve F1 Taksim- Kabataş Füniküler hattının işletmeye kapatılmıştı.

Kadınlar, dün; çeşitli bölgelerden gelerek Tünel’e geçmek istedi. Eyleme saatler kala polis ve çevik kuvvet ekipleri, İstiklal Caddesi’ne girişleri kapattı, caddedeki yurttaşları da dışarı çıkardı. Beyoğlu’nun birçok yerinde yoğun güvenlik önlemi alan ekipler, Asmalımescit’te ve Haliç Metro civarında bir araya gelen grupları abluka altına aldı.

Haliç’te “Kadınlar birlikte güçlü” ve “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları atıp “Özgürlüğümüz için susmuyoruz. Hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz. Erkek- devlet şiddetine itaat etmiyoruz” pankartı açan gruba polis müdahale etti. Bu sırada onlarca kadın gözaltına alındı.

Öte yandan, Kadıköy’den Tünel’e gitmek isteyen bir grubu da polis, Kadıköy İskelesi önünde abluka altına aldı. Bu sırada 12 kadın gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, dünkü eylemler nedeniyle 12'si erkek olmak üzere toplam 226 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 226 kişi, emniyet ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

 

ANKA

DAHA FAZLA HABER OKU