Dünyada ilk: İskoçya tüm kadınlara ücretsiz ped sağlayacak

İskoçya Parlamentosu’nun salı günü tek kullanımlık sağlık ürünlerini tüm kadınlara ücretsiz sağlamaya yönelik planı onaylaması bekleniyor

Uygulama okul ve üniversitelerde 2018'de başlatılmıştı (Reuters)

İskoçya Parlamentosu’nun tampon ve tek kullanımlık ped gibi ürünleri tüm kadınlar için ücretsiz hale getirecek uygulamayı onaylaması bekleniyor. Reuters’ın haberine göre ürünler halk merkezleri, gençlik kulüpleri ve eczanelerden sağlanabilecek. Bu uygulama aynı zamanda ilk olma özelliği taşıyor.

Sağlık, eğitim, tarım gibi konularda yetkilerin devredildiği İskoçya Parlamentosu’nun ilk oylamada planı geçirmesi bekleniyor.

İskoç parlamenter Monica Lennon’un önerdiği Regl Dönemi Ürünlerinin Ücretsiz Sağlanması Yasası’nın taslağı 2017’de sunulmuştu. Yasanın beraberinde getireceği maliyetin 24,1 milyon sterlin (yaklaşık 191 milyon TL) olacağı tahmin ediliyor. 

Lennon, “Bunlar lüks ürünler değil. Aslında bunlar temel ihtiyaçlar ve İskoçya’da hiç kimse regl dönemi ürünlerinden yoksun bırakılmamalı” ifadelerini kullandı. 

Yerleşik kültürü değiştiriyoruz ve diğer ülkelerin bu konuda yaptıklarımızı yakından takip etmesi gerçekten heyecan verici.

İskoçya 2018’de okullarda ve üniversitelerde ücretsiz tek kullanımlık sağlık ürünlerini sağlayan ilk hükümetti. 

Bu ürünler Birleşik Krallık’ta şu anda “tampon vergisi” diye bilinen uygulamayla yüzde 5 oranında vergilendiriliyor. Eski Başbakan David Cameron’ın hükümeti sevilmeyen vergi uygulamasını kaldırmak istediğini belirtmişti fakat Avrupa Birliği uygulamalarına bağlılık nedeniyle gerçekleştirilememişti. 

Tasarıdaki bilgilendirmeye göre bahsi geçen ürünler İrlanda, Kanada, Avustralya, Kenya, Hindistan, Kolombiya, Malezya, Nikaragua, Jamaika, Nijerya, Uganda, Lübnan, Trinidad ve Tobago’da vergilendirilmiyor. 

 

Independent Türkçe, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU