İçişleri Bakanı Soylu: PKK'nın dağlarda 500 adamı ya var ya yok

Bakan Soylu, PKK’nın eleman ve yiyecek bulamadığını söyleyerek, “Jandarma, polis, askerlerimiz tepelerinde. Diyarbakırlı anne ve babalar da gırtlaklarına yapışmış durumda” ifadelerini kullandı

Süleyman Soylu / Fotoğraf: AA

Kastamonu’da kayak merkezi açılışında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Güvenlik güçlerimizin, kahramanlarımızın bir yemini var. Bu milletin başına 40 yıldır musallat olan bu PKK'yı tarihin derinliklerine gömecekler” dedi.

PKK için “Dağlarda 500 adamları ya var ya yok. Ne eleman bulabiliyorlar ne yiyecek bulabiliyorlar” diyen Soylu, “Jandarma, polis, askerlerimiz tepelerinde. Diyarbakırlı anne ve babalar da gırtlaklarına yapışmış durumda. Burada söylüyoruz, gelecek nesillerimize terörsüz bir Türkiye bırakacağız” ifadelerini kullandı.

Sınır ötesinde yapılan operasyonlara da değinen Soylu, "Sınırımızın ötesindeki karışıklığa rağmen Allah'a şükür, güçlüyüz diyoruz. Gerçekten de öyleyiz. Üç büyük operasyon yaptık. Akdeniz'de Libya mutabakatını yaptık. Türkiye'nin tüm hakları ve güvenliğini temin ediyoruz" şeklinde konuştu.

Uyuşturucuyla mücadele: Torbacısının, baronunun, getireninin ve taşıyanının tepesine çöküyoruz

63 bin 231 kişinin uyuşturucu suçlarından tutuklu veya hükümlü olduğunu kaydeden Soylu, "Torbacısının, baronunun, getireninin ve taşıyanının" denizde ve karada tepesine çöktüklerini söyledi.

Trafikte yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Soylu, şunları kaydetti:

Aldığımız tedbir ve milletimizin dikkati ile 2019 yılında 2018'e göre bin 250 kişi daha az can kaybı yaşandı. Bunlar önemli rakamlar. Bir önceki yıl 750 az can kaybı olmuş, 2019 yılında bin 250 az can kaybı. Avrupa'da yılda yüz binde 5'tir trafik kazalarında ölüm. Bizde 100 binde 21. Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu irade ve yolarımızın standartlarının yükselmesi, havaalanlarımızın artmasıyla 100 binde 21'den 100 binde 6,5'a geldik. İnşallah önümüzdeki yıllar içinde Avrupa seviyesini birlikte yakalayacağız.


AA
 

DAHA FAZLA HABER OKU