Birleşik Krallık zirvede: Avrupa fuhuşa ne kadar harcıyor?

Birleşik Krallık'ı Belçika ve Portekiz takip ediyor

Fotoğraf: AFP

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre Avrupa’da fuhuşa harcanan para gün geçtikçe artıyor.

Eurostat, her sene Avrupa’da hanehalkının paralarını nereye harcadığını raporluyor. Bu raporun bir bölümü de fuhuşa harcanan parayı gösteriyor.

Euronews’in aktardığına göre listenin başında açık ara Birleşik Krallık yer alıyor. Buna göre İngilizler 2018 yılında fuhuşa 6 milyar 559 milyon Euro harcadı. Bu hanehalklarının toplam harcamasının yüzde 0,4’üne eşit. Yani hanehalkları harcadıkları bin Euro’dan 4’ünü fuhuşa ayırdı. Harcanan para Gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYİH) ise yüzde 0,3’üne karşılık geliyor.

İkinci sırada 1 milyar 2 milyon Euro ile Belçika var. Üçüncü sırada 693,9 milyon Euro ile Portekiz var. Macaristan 539,9 milyon Euro ile dördüncü sırada. Beşinci sırada ise 317,8 milyon Euro ile Yunanistan var.

Fuhuşun hanehalkı tüketim harcamalarındaki oranına bakıldığında ise yüzde 1,1 ile Lüksemburg yer alıyor. Bu ülkeyi Macaristan (yüzde 0,8), Portekiz (yüzde 0,5), Sırbistan (yüzde 0,5) ve Birleşik Krallık (yüzde 0,4) takip ediyor.

Eurostat’ın ‘fuhuş’ verilerinde Türkiye ile ilgili bir bilgi bulunmuyor.

Avrupa Birliği Komisyonu tarafından fuhuş, "karşılıklı rıza ile bir ödeme karşılığında cinsel ilişkiye girmek" olarak tanımlanıyor.

 

Euronews

DAHA FAZLA HABER OKU