Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD'nin Batı Şeria açıklamasına tepki

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun ‘Batı Şeria'da yer alan Yahudi yerleşim birimlerini yasa dışı olarak görmüyoruz’ açıklamasına Dışişleri Bakanlığı tepki gösterdi. Bakanlık, Pompeo’nun açıklamasını 'pervasız ve hukuk tanımaz tutum’ diye niteledi

Fotoğraf: AA

ABD'nin Batı Şeria’da Yahudi yerleşimlerinin hukuka aykırı olmadığı iddiasına Dışışleri Bakanlığı’ndan tepki geldi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "İsrail işgali altındaki Kudüs ve Golan Tepeleri’ne yönelik hukuk dışı tasarruflarıyla tüm uluslararası toplumu karşısına alan ABD yönetiminin, bu kez Batı Şeria'daki yasa dışı yerleşim yerlerinin hukuka aykırı olmadığı iddiasında bulunması, İsrail'in yasa dışı eylemlerini meşrulaştırmaya yönelik pervasız ve hukuk tanımaz tutumunun yeni örneğidir" denildi. 

Uluslararası hukuk bakımından hiçbir geçerliliği yok

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun yaptığı ‘talihsiz’ açıklamayla, Dördüncü Cenevre Sözleşmesi'nin 49. maddesi ve 2334 (2016) sayılı Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararı başta olmak üzere uluslararası hukuku açıkça hiçe saydığı belirtilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

İşgal altındaki Filistin topraklarındaki İsrail yerleşimleri, İsrail-Filistin sorununun çözümü konusunda yerleşik uluslararası parametrelere dayanan iki devletli çözüm vizyonunun önündeki en büyük engeli teşkil etmektedir. Uluslararası hukuk sistemi sadece bir ülkenin keyfi tasarrufuyla değişmeyeceği gibi böyle bir eylemin de uluslararası hukuk bakımından hiçbir geçerliliği yoktur.

Açıklamada, Türkiye'nin, uluslararası toplumun sorumluluk sahibi tüm üyeleriyle Filistin Devleti'nin bağımsızlığını ve kardeş Filistin halkının meşru haklarını savunmayı sürdüreceği vurgulandı

 

Hiçbir ülke hukukun üstünde değildir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Twitter hesabından yaptığı paylaşımla ABD’ye tepki gösterdi. Çavuşoğlu, “Hiçbir ülke uluslararası hukukun üstünde değildir.  Ben yaptım oldu anlayışıyla yapılan açıklamaların da uluslararası hukuk bakımından hiçbir geçerliliği olmayacaktır” ifadelerini kullandı.  

 

ABD yasa dışı görmüyor

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Yahudi yerleşim birimlerini artık yasa dışı olarak görmediklerini duyurmuştu. Donald Trump yönetimi olarak, Batı Şeria'da yer alan Yahudi yerleşim birimlerine yönelik Barack Obama dönemindeki politikayı değiştirdiklerini belirten Pompeo, ABD'nin Batı Şeria'daki gelişmelerle ilgili uzun yıllardır sürdürdüğü yaklaşımın, barışın sağlanmasında işe yaramadığını savunmuştu. Pompeo, 39. ABD Başkanı Jimmy Carter yönetiminin, 1978'de, İsrail'in sivil yerleşim girişimlerinin uluslararası hukuka uygun olmadığını savunduğunu ancak 40. ABD Başkanı Ronald Reagan yönetiminin ise buna karşı çıktığını hatırlatmıştı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU