Çavuşoğlu, 230 bin euroluk rüşvet iddiası ile ilgili konuştu: Gerçekle alakası yok

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Ukrayna hükümeti adına 230 bin avro karşılığı lobi faaliyetinde bulunduğu iddialarına yanıt verdi

Fotoğraf: AA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’de yaptığı grup toplantısında bir bakanın yasa dışı uygulamaları bulunduğu yönünde haberler aldığını söylemesinin ardından CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, o ismin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu olduğunu açıklamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın eski seçim kampanyası yöneticisi Paul Manafort’un sızdırılan e-mail yazışmalarında, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde Başkan olarak görev yaptığı dönemde Ukrayna hükümeti adına para karşılığında lobi faaliyetinde bulunduğu öne sürülüyor.  

Çavuşoğlu söz konusu iddialar ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Dışişleri Bakanı, “Son günlerde kamuoyunun gündemine getirilmeye çalışılan ve George Soros adlı şahsın sponsoru olduğu bir kuruluşun yayınladığı rapordaki iddiaların gerçekle uzaktan yakından hiçbir ilgisi bulunmamaktadır” dedi.

”Hamdolsun siyasi hayatım boyunca etik olmayan, hesabını veremeyeceğim hiçbir davranışta bulunmadım” diyen Çavuşoğlu yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Paul Manafort adını da ilk kez bu şahıs ABD’de ceza aldığında duymuştum. Her ikisi de milletvekili olan (Serhiy) Lovoçkin ve kardeşi ile ise geçmişe dayanan dostluğumuz var. Adı geçen eski Ukrayna Devlet Başkanı (Viktor) Yanukoviç döneminde Başkanlık İdaresi Başkanıydı. AKPM üyesi olduğum dönemde şimdiki AKPM üyesi Türk milletvekilleri gibi birçok üye ülkede çok sayıda seçim gözlemciliği (30 civarı) yaptım. Seçim değerlendirmeleri ise ortak raporda yer alır.

Çavuşoğlu, Ukrayna dahil Doğu Avrupa ve Balkan ülkelerinin Avrupa Atlantik kurumlarıyla entegrasyonunu her zaman desteklediğini ve desteklemeye devam edeceğini belirtti.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel söz konusu iddialar ile ilgili “Türk dış politikasını temsil eden bir kişinin böyle bir skandalda adı geçtiği için hemen açıklama yapması gerekiyor. Sessiz kaldığı her dakika ülkenin itibarını zedeler” diye konuşmuştu. 

 

Independent Türkçe

 

 

DAHA FAZLA HABER OKU