Akşener: Milletle inatlaşmak işe yarasaydı, bir şiir yüzünden seni hapse atanların iktidarı devam eder,  sen iktidara gelemezdin, Sayın Erdoğan

Boğaziçi kanununda yapılmak istenen değişiklikleri eleştiren İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, devletin yönetilmediğini, akrabalarla “evcilik” oynandığını savundu

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener / Fotoğraf: İYİ Parti basın birimi 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında konuştu. Boğaziçi yasa teklifi nedeniyle hükümeti eleştiren Akşener, İstanbul Boğazı’nın sahibinin Türk milleti olduğunu söyledi. 

"31 Mart'ta İstanbul'da millet iradesini hiçe saydılar. İhalelerde büyükşehir belediyesini saf dışı bırakıp belediye çalışanına verdiler" diyen İYİ Parti lideri, aynı şeyin İstanbul Boğazı ile ilgili yapılmaya çalışıldığını savundu: 

Belediyenin ellerinden gideceğini gördüğü için yetkiyi Ankara'ya almaya kalktı.

Millet rant hırsıyla koca metropolü köye çeviren iktidarın elinden yetkiyi aldı.

Dünyanın incisi boğaziçinin sahibi millettir. Milletin elinizden alıp Ekrem İmamoğlu'na verdiği yetkiyi gasp etmeye kalkmayın. 


Konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenen Meral Akşener, "Milletle inatlaşmak sonuç vermez" dedi:

Milletle inatlaşma. Milletin, kötü yönettiğiniz için elinizden alıp, Ekrem İmamoğlu’na verdiği yetkiyi, gasp etmeye kalkma.

Milli iradeyle, milletle inatlaşmanın sonu hayır değildir. Öyle olsaydı; 27 Mayıs ihtilalinden sonra rahmetli Demirel iktidar olamazdı. Aynı Demirel 12 Mart Muhtırası’ndan sonra yeniden iktidara gelemezdi.

Milletle inatlaşmak sonuç verseydi,  12 Eylül’den sonra cuntanın partisi yerine, rahmetli Turgut Özal iktidara gelemezdi.

Milletle inatlaşmak işe yarasaydı, bir şiir yüzünden seni hapse atanların iktidarı devam eder,  sen iktidara gelemezdin, Sayın Erdoğan.

Sana bütün kapıları açan milletinin iradesine artık saygı duymayı öğren. Demokrasi tarihimize kısaca göz atsan, milletimizin iradesinin karşısına dikilen hiçbir gücün ayakta kalamadığını göreceksin.


Akşener, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesini de şu sözlerle eleştirdi:

Sadece muhalefetin siyaset hakkına engel olmadılar. İradesine sahip çıkan millete ‘terörist’ dediler. Türkiye’de son 17 senede yaşananlar, adeta, tarihte bir tersine gidiştir. Demokrasiden krallığa doğru, zenginlikten fakirliğe doğru bir gidiştir. Türkiye’yi, hakkın, hukukun, özgürlük ve adaletin yitirildiği bir yola soktular. Bu tersine gidişin adı ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’dir.


“Devlet yönetmiyor, evcilik oynuyorlar”

Devletin yönetilmediğini, "evcilik" oynandığını savunan Meral Akşener, şu ifadeleri kullandı:

Aziz milletim, bunları sana şikayet ediyorum. Devlet yönetmiyor, damatla, gelinle, kayınbiraderle evcilik oynuyorlar. Gücümüz de kaynağımız da var. Haddini bilmeyene had bildirmek için akıl ve güçlü olmak lazım. O akıl devlet aklıdır. O güç, devlet gücüdür. İtibarı 5 müteahhide ihale dağıtmakla olmaz. Bu iş, önce millet diyebilenlerle olur. Bu iş milletin hakkını, hukukunu bilenlerle olur.


“Siparişle ekonomik tablo çiziyorlar”

Ekonomik gidişata vurgu yapan Akşener, enflasyon oranlarının “siparişle” belirlendiğini savundu:

Vatandaşın kan ağladığı yerde, istediklerini servete boğan Sayın Erdoğan, bizden damadının masallarıyla oyalanmamızı istiyor. Damat, 20 gün önceden ilan ediyor ve diyor ki, ‘Ekim ayında enflasyon yüzde 9’un altına inecek’. Dün, TÜİK açıklıyor, bir bakıyoruz enflasyon yüzde 8 buçuk. Siparişle ekonomik tablo çiziyorlar. Sonra da iş dünyasının, uluslararası sermayenin, çalışanların, yatırımcının, Türk ekonomisine güvenmesini bekliyorlar. Çarşıda, pazarda, gerçeği en acı şekilde yaşayan milletimizin aklıyla alay ediyorlar.


“Saray, bir haftalık masrafıyla, 300 yataklı hastane yapılabilen bir saray”

İYİ Parti Genel Başkanı, Cumhurbaşkanlığı bütçesi ve harcamaların "yüksekliğine" tepki gösterdi:

Cumhurbaşkanı olduğu 2014 yılında, 199 milyon lira olan Cumhurbaşkanlığı bütçesi, bu ucube sistem ve sarayla birlikte, 2020 yılında ne kadara çıkıyor biliyor musunuz? 3.1 milyar liraya. Sarayın günlük bütçesi 8 buçuk milyon lira. 300 yataklı Ödemiş Devlet Hastanesi 52 milyon liraya yapıldı. Yani o saray, bir haftalık masrafıyla, 300 yataklı hastane yapılabilen bir saray.


Akşener konuşmasında Şırnak’ta görevi yapan öğretmen Seçil Yıldız Gedikbey’e de selam gönderdi:

Şırnak’ta minik öğrencileriyle Türk Bayraklarını alıp, 29 Ekim kutlaması yapan Seçil Öğretmen’e selam gönderiyorum. Kendisini tehdit edenler şunu çok iyi bilsinler ki, Seçil öğretmen Cumhuriyettir, Seçil Öğretmen Türkiye’dir.

 

Independent Türkçe

 

DAHA FAZLA HABER OKU