Aramco'nun halka arzı onaylandı

Şirket, dünyanın en büyük halka arzını yapabilir

Fotoğraf: Reuters

Kurumdan yapılan yazılı açıklamada, halka arz talebinin kabul edildiği; yatırım yapmak isteyenlere yönelik şirketin finansal tabloları, faaliyetleri ve yönetimi hakkında kapsamlı bilgilerin yer aldığı raporun da arzın başlayacağı tarihten önce yayımlanacağı ifade edildi.

Açıklamada, halka arzın ne zaman başlayacağına ilişkin ise bilgi verilmedi.

Ancak halka arz bireysel yatırımcılar ve kurumlar için iki ayrı şekilde yapılacak.

Aramco, Riyad borsasına girme niyetini açıklasa da şirketin ne kadarının satılacağı konusunda bir rakam vermedi. Ancak Reuters haber ajansına konuşan kaynaklar, şirketin yüzde 1 ya da 2'lik hisselerinin yerel borsada satılabileceğini söyledi. 

Bu konuda yapılabilecek 25 milyar dolarlık bir anlaşma Çinli e-ticaret sitesi Alibaba şirketinin sahip olduğu rekoru egale ederek dünyanın en büyük halka arzını yapmasına yol açabilir. 

Şirketin değerinin yaklaşık 1.2 trilyon dolar olduğu düşünülüyor. 

Bankerler Suudi hükümetine şirketin değerlemesinin yaklaşık 1.5 trilyon dolar civarında olacağını söylemişti. Bu Suudi Veliaht Prens Muahmmed bin Selman'ın halka arz fikrini ilk açıkladığı zaman verdiği 2 trilyon dolar değerleme rakamından düşük. 

ABD Enerji Bilgi İdaresi'nin (EIA) verilerine göre, Suudi Arabistan Venezuela'nın ardından dünyanın en büyük 2. petrol rezervlerine sahip.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Vizyon 2030’un en önemli ayaklarından birini Aramco’nun hisselerinin bir kısmının halka arz edilmesi ve buradan elde edilecek gelirle diğer sektörlere yatırım yapılması olarak açıklamıştı.

Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait iki tesiste, 14 Eylül'de düzenlenen saldırı sonucu yangın çıkmıştı. Yemen'deki Husiler, ölen ya da yaralananın olmadığı saldırıyı 10 SİHA kullanarak düzenlediklerini iddia etmişti.

Ancak Suudiler ve ABD saldırıdan İran'ı sorumlu tutmuştu.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan'ın tesislerine yapılan saldırı nedeniyle ülkenin petrol üretiminde günlük 5,7 milyon varil kesinti olduğu belirtilmişti. 

 

Tükenmez Haber

DAHA FAZLA HABER OKU